Francia kutatók vizsgálatai rávilágítottak, hogy agyunk sokkal aktívabb olyan pillanatokban, amikor nem számítanánk rá.
h i r d e t é s
Az agy mégsem kapcsol ki, ha alszunk?
Tudományos tévhit, hogy agyunk "kikapcsol" alvás közben. Korábbi vizsgálati eredmények arra mutattak rá, hogy agyunkalvásközben is képes bonyolult külső ingereket feldolgozni és még döntések meghozására is képes. Az erről készült tanulmány a Current Biology szaklapban jelent meg korábban.
Agyunk alvás közben is képes döntések meghozására
A párizsi École Normale Supérieure tudósai egy olyan vizsgálatot dolgoztak ki ennek bizonyítására, amely során a résztvevőket arra kérték, kategorizáljanak hangosan kimondott szavakat csoportokba és nyomják meg az egyes csoportokhoz tartozó gombokat egy készüléken. Mindezt a vizsgálatot akkor is megismételték velük - amikor már a résztvevők elaludtak.
"Természetesen alvás közben a résztvevők már képtelenek voltak a gombok megnyomására" - magyarázta a The Washington Postnak összeállított anyagban a projekt két kutatója, Thomas Andrillon és Sid Kouider. "Úgyhogy máshogyan kellett megvizsgálnunk, hogy az agyuk reagál-e a szavakra: a mozgásszervrendszeri területek aktivitására fókuszáltunk inkább. Ha a hozzájuk képest balra eső gombot kellett megnyomniuk, akkor a jobb agyféltekéjük volt aktívabb, és ez fordítva is így igaz.
"Azzal, hogy a mozgással kapcsolatos területeket megfigyeltük, meg tudtuk állapítani, hogy az adott résztvevő agyában kialakult-e válasz a kérdéseinkre és ha igen, akkor mit válaszolt volna rá."
A kutatók most azt vizsgálják: alvás közben mennyire képes az agy mondatok vagy akár bekezdésnyi szövegeket feldolgozni és milyen fajta tanulás történhet alvás közben: még akkor is, ha életünk komplex problémáinak alvás közbeni megoldása sokszor tűnik megoldhatatlannak.
Ezen módszer használatával kiderült, hogy a vizsgálati alanyok agya még alvás közben is rutinszerűen válaszolt a feltett szavakra azok jelentésétől függően. Nem csak döntéseket hozott ezenkívül az agy alvás közben, hanem a résztvevők felébredés után azokra a szavakra nem emlékeztek, amelyeket elalvás után hallottak (és amelyekre válaszoltak is), ami azt jelenti, hogy az alvás közbeni döntéshozatal öntudatlan folyamat.
A kutatók azt vizsgálják: alvás közben mennyire képes az agy mondatok vagy akár bekezdésnyi szövegeket feldolgozni és milyen fajta tanulás történhet alvás közben: még akkor is, ha életünk komplex problémáinak alvás közbeni megoldása sokszor tűnik megoldhatatlannak.
Alvás közben ez történik a testünkkel
Az alvást alapvetően pihenésnek fogjuk fel, pedig testünk és agyunk nagyon is komoly munkát végez ilyenkor. Az agy különösen a REM fázisban aktív - ekkor álmodunk. Egy 2013-as kutatás szerint ilyenkor távolítja el a felesleges anyagokat, toxikus lerakódásokat is - többek között azokat, amelyek felhalmozódása az Alzheimer-kór kialakulásához vezet. Az agy emellett új emlékeket is kreál, amíg alszunk - feldolgozza a napközben szerzett információkat, és szelektálja, hogy mi az, ami fontos, és mi az, ami nem.
Kedves Doktor Úr/Nő!
Nemrég összeszedtem egy hányós-hasmenéses vírust, van-e összefüggés azzal, hogy esetleg ettől lehet-e az agyzsibbadás (szinte mindenhol érzem)?! Mit tanácsol, érdemes lenne orvoshoz fordulni ezzel a tünettel? Lehet magas vérnyomástól?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Kérdező!
A fenti panaszok miatt átmenetileg kialakulhatott folyadékhiányos állapot, mely okozhat fejfájást, szédülést. A gyulladás lezajlása után a panaszok is elmúlnak. Fejfájást, szédülést számos tényező okozhat, látásproblém...
Hogy érzi magát? Országos eredmény megtekintése >>
Hogy érzi magát?
Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Milyen most a lelkiállapota?
Letargikus vagyok
Kissé magam alatt vagyok
Kiegyensúlyozott vagyok
Jókedvű vagyok
Majd kiugrom a bőrömből
Hogy érzi magát?
Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Hogy érzi most magát fizikailag?
Teljesen hulla vagyok
Voltam már jobban is
Átlagos formában vagyok
Jól vagyok
Kirobbanó formában vagyok
Hogy érzi magát?
Lelkiállapot
Fizikai állapot
Legjobban:
Legrosszabbul:
Napi tipp: Hívjuk fel egy barátunkat! A rohanó hétköznapok során olykor még saját magunkra sem tudunk elég figyelmet szentelni, csakhogy mentális és fizikai egészségünk megőrzéséhez egyaránt fontos, hogy rendszeresen ápoljuk családi, baráti kapcsolatainkat. Tanulmányok igazolják, hogy tovább és egészségesebben élnek, akik közeli kapcsolatban állnak másokkal.