Alvásmegvonás: a legkegyetlenebb kínzások egyike
Hogyan hat ránk, ha nem alhatunk?2014-ben szörnyű és meglepő részletek derültek ki az USA titkosszolgálatainak pszichológusok által kidolgozott vallatási technikáiról. Ezek között az egyik olyan kínzási technikát is megtaláljuk, melyet évezredek óta használnak: az alvásmegvonást.
180 órán keresztül ébren

Jó tudni
Ébredt már olyan álomból, amelyben megölt valakit? Ha igen, érdemes tudni: egy új német tanulmány szerint akik gyilkossággal álmodnak, ébren sokkal agresszívebbek és erőszakosabbak. Kattintson a részletekért!
Mennyi alvásra van szükség?
Ha azonban hosszabb ideig alvás nélkül maradunk, azt jelentősen megsínyli a szervezetünk. Először csak ólmos fáradtságot érzünk, érzékenyek leszünk, nehezen koncentrálunk. Később egyre problémásabb lesz olvasni, tisztán beszélni, döntéseket hozni. A testhőmérsékletünk lecsökken, az étvágyunk viszont megnő. Ha az alvásmegvonás folytatódik, a következmények: az orientáció elvesztése, a látászavarok, az apátia, a letargia.
Mi történik, ha nem aludhatunk?
Hatékony információszerzési módszer-e az alvásmegvonás - tehetjük fel a kérdést, hiszen a vallatással foglalkozó szervezetek gyakran igazolják tetteiket azzal, hogy mások megvédésére szolgáló információkat akarnak megszerezni. Az alvásmegvonás azonban egyáltalán nem alkalmas erre a célra: 24 ébren töltött óra után az agyunk kognitív funkcióiban jelentés csökkenés figyelhető meg, romlik az emlékek felidézésének és a tiszta kommunikáció képessége, az alany hallucinálhat, sőt teljesen el is veszítheti a valósággal a kapcsolatot. Emiatt a megszerzett információk rettenetesen megbízhatatlanok.