Az omega-3 zsírsavak esszenciális, többszörösen telítetlen zsírsavak. Gyulladáscsökkentő hatással bírnak, támogatva a sejtek és szövetek normál működését. Számos egészségügyi előnnyel járnak az emberi szervezet számára. Segítenek megvédeni az ízületeket és izmokat, az immunrendszert, az ereket és a szív egészségét. Ezenkívül a mentális egészségre és az egészség más területeire is kedvező hatást gyakorolnak.
Az omega-3 zsírsavak típusai
Az omega-3 zsírsavaknak három fő típusa van. Ezek közé tartozik az alfa-linolénsav (ALA), a dokozahexaénsav (DHA) és az eikozapentaénsav (EPA).
- ALA: ez az omega-3 zsírsavak leggyakoribb étrendi forrása, azonban nem a leghatékonyabb. Az ALA egy növényi forrásokból (chiamag, lenmag, kendermag, dió, szója és néhány növényi olaj) származó forma.
- DHA: a DHA különféle állati forrásokból (olajos halak, hús, tojás, és tejtermékek) származik. Növényi alapú DHA-forrásként algákban is megtalálható. A DHA elengedhetetlen az agy, a retina és több más szerv egészségéhez.
- EPA: az EPA halakban és algákban található. Kritikus fontosságú a gyulladásszint alacsonyan tartásában, a szív egészségének védelmében, az emésztőrendszer egészségének támogatásában.
Hogyan vehetem észre, ha alacsony az omega-3-zsírsav-szintem?
Száraz bőr és haj
Nem csak az időjárás lehet hatással bőrödre – az omega-3 zsírsavak segítenek megőrizni a bőr és a haj nedvességtartalmát. A kutatások azt mutatják, hogy az omega-3 fogyasztása összefüggésben áll az UV-sugárzás okozta gyulladások , a hiperpigmentáció, a száraz bőr és a bőrrák megelőzésével. Ha alacsony az omega-3 zsírsavak szintje, a szervezetnek nehézséget okoz a nedvesség megtartása és a károk helyreállítása. Ez száraz, hámló bőrhöz, ekcémához, korpásodáshoz és töredezett hajhoz vezethet.
Szorongás, hangulatingadozás, depresszió
Az omega-3 zsírsavak kritikus fontosságúak az agy egészsége és a mentális jóllét szempontjából. Hiányuk problémákat okozhat az ingerületátvivő anyagok működésében. Ez megzavarhatja az érzelmi szabályozást, fokozhatja a szorongás, a depresszió és más hangulati zavarok kockázatát.
Gyakori megfázások és fertőzések
Az alacsony omega-3-szint gyengítheti a szervezet természetes védekező rendszerét, így sebezhetővé teheti a megfázással, az influenzával és egyéb fertőzésekkel szemben. Ugyancsak csökkenti a kórokozókkal szembeni reagálóképességét, így növelve a visszatérő vagy elhúzódó betegségek kockázatát.
Növekedik a szív- és érrendszeri betegségek kockázata
Az omega-3 zsírsavak a krónikus gyulladás csökkentésével, az artériák rugalmasságának támogatásával, a vérnyomás szabályozásával és a trigliceridszint csökkentésével kritikus szerepet játszanak a szív egészségében. Hiányuk növelheti a szív- és érrendszeri problémák, így a többi között a magas vérnyomás, az szívritmuszavarok és a szívbetegségek kockázatát. Idővel ez károsíthatja az ereket és a szívet, valamint növelheti a szívroham, a stroke, sőt a kapcsolódó halálozás kockázatát is.
Sebek és sérülések lassabb gyógyulása
Az immunrendszerrel összefüggő omega-3-hiány lassíthatja a sebekből és sérülésekből való felépülést is. Mivel az omega-3 zsírsavak segítenek csökkenteni a gyulladást és támogatják a szövetek regenerálódását, a hiányállapot lassíthatja a véralvadást és a sebgyógyulást.