Gyógyszerkiváltó kisokos: a fontos tudnivalók egy helyen

A gyógyszereket elérhetőségük alapján két nagy csoportra oszthatjuk: a vényköteles és a vény nélkül is megvásárolható gyógyszerekre. De vajon mi a különbség a két termékcsoport között, és mire kell figyelni, ha recept nélkül kapható gyógyszereket szednénk? Mutatjuk.

Mi a különbség a vényköteles és a vény nélkül kapható gyógyszerek között? Mire figyeljünk, ha gyógyszert kell szednünk? Mi az e-recept és hogyan lehet kiváltani az így felírt gyógyszereket? Ezekre a kérdésekre laikusként sokan nem tudják a választ, pedig az egészségünk érdekében nagyon fontos, hogy ezekkel is tisztában legyünk. Éppen ezért az alábbiakban összefoglaljuk a leglényegesebb információkat az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) tájékoztatója alapján.

Azt mindannyian tudjuk, hogy számos betegség és kellemetlen panasz ellen bevethetünk bizonyos gyógyszereket. Azt viszont már jóval kevesebben ismerik, mit kell tenni, ha furcsa mellékhatást érzünk egy készítmény alkalmazásához köthetően.

Vényköteles és vény nélkül is elérhető gyógyszerek

A vényköteles gyógyszerek kizárólag receptre kaphatóak. Ezeknek a készítményeknek az alkalmazása előtt mindenképpen szükség van egy orvosi konzultációra, valamint szedésük alatt is indokolt a folyamatos kontroll. Az ilyen gyógyszerek használata sokszor nem veszélytelen, orvosi ellenőrzés mellett azonban biztonságossá tehető. Magyarországon vényköteles gyógyszert csak gyógyszertárakban vásárolhatunk.

„Amennyiben vény nélkül szeretnénk gyógyszerhez jutni a gyógyszertárakban, a gyógyszerkiadó segítsége nélkülözhetetlen a megfelelő termék kiválasztásában” – emelte ki az OGYÉI. Mint írták, ma már Magyarországon is nagyon sok gyógyszer érhető el vény nélkül. Ezek alkalmazása általában nem jár veszéllyel vagy súlyos egészségügyi következménnyel, ám ettől még nagyon is fontos tisztában lennünk azzal, hogy ezeknek a készítményeknek lehetnek nemkívánatos hatásaik, esetleg kölcsönhatásba léphetnek a szervezetünkben a többi, általunk szedett gyógyszerrel. Mielőtt tehát „öngyógyszerezésbe” kezdenénk, kérjünk tanácsot a gyógyszerek szakértőitől, vagyis a gyógyszerészektől.

gyógyszer, gyógyszertár, gyógyszerész
Egészségünk érdekében nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a gyógyszerkiváltás szabályaival. Fotó: Getty Images

Mi az e-recept, és meddig érvényes?

Az egészségügy digitalizációjának köszönhetően ma már a gyógyszerkiváltáshoz szükséges vényeket nemcsak papíron, hanem elektronikusan, az úgynevezett e-recept formájában is megkaphatjuk. Ha kíváncsiak vagyunk arra, hogy milyen e-vényeket írtak fel a nevünkre, nincs már dolgunk, mint belépni az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) felületére, és megnyitni az eReceptek menüpontot. Itt ellenőrizhetjük a már kiváltott, illetve a még kiváltásra váró vényeinket.

Ne hagyjuk figyelmen kívül a tény, hogy akárcsak a gyógyszereknek, a recepteknek is van lejárati idejük. Egy vény általában három hónapig érvényes. A gyógyszerkiadást követően kapni fogunk egy papír alapú igazolást, amelyet alá kell írnunk. Nagyon fontos, hogy ha bármilyen kérdésünk van a gyógyszerrel kapcsolatban, azt még a vásárlás előtt tegyük fel. Nyomós indok nélkül ugyanis nem vesznek vissza gyógyszereket a gyógyszertárak.

Kiválthatom a párom gyógyszerét?

Nemcsak saját magunk, hanem más személyek számára is kiválthatunk gyógyszereket. Ehhez tudnunk kell a beteg tajszámát, valamint igazolnunk kell a személyazonosságunkat is – ezeket az adatokat nyilvántartásba is veszik. „Ha másnak váltunk ki gyógyszereket, gondosan ügyeljünk arra, hogy pontosan ismerjük, a beteg mely gyógyszerek kiváltását óhajtja, hiszen ebben kizárólag a beteg tud segíteni, a gyógyszer kiadója nem” – figyelmeztetett az OGYÉI.

Ha pedig a fentiek elolvasása után is maradtak még bennünk kérdések a gyógyszerek kiváltásával kapcsolatban, akkor tegyük fel azokat kedvenc gyógyszertárunkban, a legközelebbi látogatásunk alkalmával.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Napos, gomolyfelhős időre számíthatunk. A Dunántúlon képződik több gomoly, ott egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk. A déli, délkeleti szél az Észak-Dunántúlon és a középső országrészben időnkét megerősödik. A hőmérséklet délután 28 és 34, késő este 17 és 27 fok között alakul. Fronthatás nem terheli szervezetünket

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra