Elég a szellőztetés, vagy vegyek légtisztítót?

A friss levegő nagyon fontos az egészségünk megőrzéséhez. A téli, vírusos időszakban mégis sokkal kevesebb figyelmet szentelünk a megfelelő minőségű beltéri levegő biztosítására. Mutatjuk, mit javasol a szakértő.

Alapkritérium, hogy naponta legalább kétszer, de inkább háromszor szellőztessünk. Ezt azonban télen sokan nem tartják be – vannak, akik akár napokig ki sem nyitják az ablakot, hogy ne jöjjön be a hideg.

Ezért baj, ha nem szellőztetünk eleget

Ha nem szellőztetünk, akkor elhasználódik a levegő, ami azt jelenti, hogy megnövekszik a szén-dixoid-koncentrációja, ettől pedig álmosak leszünk, kevésbé tudunk majd koncentrálni, és a fejünk is megfájdul. Fontos tudni továbbá, hogy mindig keletkezik por az otthonunkban, a mozgásunkkal pedig fel is kavarjuk azt. Ha belélegezzük a port, az különböző légúti tüneteket, akár allergiás és asztmás reakciót is kiválthat – mondta el dr. Páldy Anna, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) környezetegészségügyi szaktanácsadója a Duna Televízió Almárium című műsorában.

szellőztetés, tél, ablak, levegő, beltéri levegő, levegőminőség
A friss levegő nagyon fontos az egészségünk megőrzéséhez. Fotó: Getty Images

Nagy probléma a penészesedés is. „Ez keletkezhet úgy is, hogy vannak növények a szobában, amelyek elvileg tisztítják a levegőt, de ha nem jól locsoljuk a cserepes növényeket, akkor a felületükön penészgombák rakódhatnak le. Annak a spórája bekerülhet a levegőbe, és belélegezzük” – magyarázta a szakértő, hozzátéve, hogy a penészesedés hátterében a rossz szigetelés is állhat. Allergiás és megfázásos tüneteket idézhetnek elő továbbá az illatgyertyák, az illatosító spray-k, az illóolajok és a különböző tisztítószerek illatanyagai is. A szaktanácsadó inkább természetes illatosítókat javasol: néhány fenyőággal, fahéjrúddal és egy kis narancshéjjal könnyen karácsonyi hangulatba kerülhetünk, káros vegyületek belélegzése nélkül.

Ha gázkészülékkel fűtünk, akkor is különösen fontos a gyakori szellőztetés, hogy az esetlegesen szivárgó szén-monoxidtól ne legyen bajunk. Ebben az esetben egyébként ajánlott beszerezni egy szén-monoxid-érzékelőt, az ugyanis jelzi, ha veszélyessé vált a beltéri levegő.

Érdekes, hogy a kültéri levegőminőséggel sokkal többet foglalkozunk, mint a beltérivel, pedig időnk 80-90 százalékát bent töltjük. A szakértő szerint viszont sokkal jobban oda kellene figyelnünk a megfelelő szellőztetésre, ellenkező esetben ugyanis komoly következményekkel kell számolnunk.

Hogyan kell jól szellőztetni?

Télen nem merünk sokat szellőztetni, nehogy túlságosan lehűtsük a lakást. A szakértő ennek ellenére azt ajánlja, hogy igenis tárjuk ki az ablakot reggel, délben és este is, legalább egy kis időre. „A jó szellőztetésnek a lényege, hogy rövid időre lehetőleg kereszthuzatot csináljunk, tehát az ablakokat és ajtókat nyissuk ki, és akkor gyorsan átcserélődik a levegő. A falak és a bútorok nem hűlnek le, viszont tisztább levegő lesz bent.” Egy közepes méretű lakásban egy 3-5 perces szellőztetés is elég lehet (kereszthuzattal!), csak ne felejtsük el néhány órával később megismételni.

Kiváltja-e a légtisztító a szellőztetést?

A rendszeres, jól végzett szellőztetés alapvetően elég lehet a jó minőségű beltéri levegő folyamatos biztosításához. Allergiásként, asztmásként, vagy kifejezetten szennyezett levegőjű település lakosaként viszont jó szolgálatot tehet egy légtisztító. „A levegőszűrő készülékek kiszűrik a levegőből a szálló port, az aeroszol részecskéket, a pollenszemeket, valamint az illatanyagokat is. Ezáltal is jelentősen javulhat a beltéri levegő minősége” – mutatott rá dr. Páldy Anna.

De vajon akkor is kell szellőztetni, ha otthonunk minden helyiségében van egy légtisztító készülék? A szakember szerint, ha nincs beépített szellőztető rendszerünk, ami befújja a lakásba a friss levegőt, akkor hiába van légtisztítónk, akkor is kell szellőztetni, hogy a szén-dioxid és a kémiai anyagok koncentrációja csökkenjen, a levegő oxigéntartalma pedig növekedjen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra