Újra megnyílik a szülészet

Márciustól ismét fogadnak szülő nőket a Szent Margit kórházban, noha az intézmény januárban megszűnt és beolvadt a Szent János kórházba. Óbuda tovább küzd az egész intézmény megmentéséért.

A Margit kórház kálváriája csak nem akar véget érni. Tavaly áprilisban elvették tőle kórházi rangját, a 110 éves kórházat szülészet és sebészet nélküli gyógyintézetté fokozták le. Nyár közepére kiderült, hogy egy kis nőgyógyászatot mégiscsak vissza kell adni, mert a budai oldalon bezárt két szülészet (Kútvölgyi, Margit) időnként kezelhetetlen állapotokat okoz.

A szülő nőket ugyanis nem lehet váratni, a szintén magas számban végzett magzatelhajtásokat sem lehet vég nélkül halasztani, de a rákbetegek is gyors segítségre szorulnak. Így végül öt nőgyógyászati onkológiai ágyat is engedélyeztek a Margit kórháznak. Ugyancsak feszültség alakult ki a súlyos állapotú, azonnali beavatkozásra szoruló gyulladásos bélbetegségben (Crohn) szenvedők ellátásában, tíz, erre a nyavalyára szakosodott sebészeti ágy is visszalopózott az óbudai kórház falai közé - igaz, csak a Szent János kórház kapacitásának átcsoportosításával.

Mire megint majdnem kórház lett volna a Margitból (ennek feltétele 15 nőgyógyászati és sebészeti ágy lenne), január elsejétől az egész intézmény önállósága megszűnt, a Szent Margit név is a múlté. Az intézmény maradványa a Szent János kórház telephelyeként működik tovább. A budai betegek megérezték a tavaly április elsején bevezetett átalakítások következményeit. A legnagyobb gond a szülészeteknél tapasztalható, mivel egész Budán csak a Szent Imre és a Szent János kórháznak maradt szülészeti részlege.

A Szent Jánosban tavaly év végére elkészültek az új szülőszobák, ám így is előfordul, hogy zsúfoltság van náluk, miközben a Szent Margit szülőágyai hónapok óta üresen állnak. Márciustól azonban ebben is változás lesz, mert a Szent János kórház saját ágyaiból tizenötöt átköltöztet a Bécsi útra, legalábbis papíron. Valójában a Szent János tb-finanszírozásából csoportosítanak át az "új részlegre". Így közel egy év kihagyás után ismét működhet a jó nevű szülészet, és talán a régi orvosokat is sikerül visszacsábítani.

Nyulasi Tibor, a Szent János kórház orvosigazgatója szerint az új szülészetnek nem lesz külön osztályvezetője, mivel nem szeretnének párhuzamos osztályt létrehozni.

Bús Balázs, a III. kerület polgármestere örül, ha újabb részlegek élednek fel a Margit kórház épületében, mert ezzel igazolva látja kritikáját a kormány elhibázott helyi egészségügyi intézkedéseiről. Közben a III. kerület továbbra is küzd, hogy átvehesse a fővárostól a Margit kórház működtetését. Ha ez valóra válna, akkor a Margitból egy kis városi kórházat alakítanának ki, amelyben minden alapszakma megtalálható lenne. Ide telepítenék a Vörösvári úti szakrendelőt is, hogy a helyiek egy helyen gyógyulhassanak. Bús Balázs bízik benne, hogy sikerrel járnak, és akkor vissza tudják csalogatni a korábbi neves orvosgárdát.

A kórház előtt tábla emlékeztet rá, hogy kik voltak azok a döntéshozók, akik a Szent Margit kórház megszüntetését keresztülvitték. A táblát nem a kerület állította, és miután a főváros felszólította az önkormányzatot, hogy vizsgálják ki az ügyet, keresik a tulajdonosát.

Budai kórháztörténet

ORSZÁGOS NEUROLÓGIAI ÉS PSZICHIÁTRIAI INTÉZET - Megszüntették, részlegeit több kórházba szórták szét, eszközeit elárverezik, épülete üresen áll. A képalkotó diagnosztikát üzemeltető CVI Kht., melynek 15 évre szóló szerződése van az intézménnyel, ezzel 8,5 milliárdos bevételtől esik el. A tárgyalások folynak a helyzet rendezéséről.

SVÁBHEGYI GYERMEKGYÓGYINTÉZET - Tavaly felszámolták, az ellátást több más kórház vette át. Eszközeit elárverezik, ingatlanait értékesítik.

BUDAI GYERMEKKÓRHÁZ - Aktív részlegét bezárták, csak krónikus és rehabilitációs ágyai maradtak. Rehabilitációs szakember hiányában az új részlegeknek csak ideiglenes működési engedélye van. Önállósága januárban megszűnt, beolvadt a János kórházba.

KÚTVÖLGYI KÓRHÁZ - A pszichiátriai intézet egy részét ide költöztették, szülészete megszűnt, a közeljövőben azonban - a budai kórházak esetenkénti zsúfoltságát enyhítendő - néhány ággyal újraindul.

Élő Anita

hetivalasz.hu

(2008.02.07. 10:46)

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

D-vitamin
D-vitamin: milyen hatással van a májra, ha minden nap szedjük? Ezt mondják a kutatások
Naponta eszel kesudiót? Erre a 4 dologra érdemes odafigyelned
datolya
Kevesen eszik ezt a gyümölcsöt, pedig csodát tesz a bélflórával – Mutatjuk, mikor a leghasznosabb
jótékony hatások
Nem hinnénk, de ezt teszi a dinnye a szervezetünkkel
Szalmonellát okozhat ez a tészta – Figyelmeztetést adott ki a fogyasztóvédelem
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +37 °C
Minimum: +20 °C

Napos időre van kilátás kevés gomoly- és fátyolfelhővel. Csapadék nem várható, legfeljebb az északnyugati határszélre sodródhat be egy-egy csapadékgóc. A délies, északnyugaton késő délután, este az északnyugatira forduló szelet olykor élénk lökések kísérik, de az utóbbi részen egy-egy erős lökés sem kizárt.Késő este 23 és 31 fok közötti értéket mérhetünk. Fronthatás továbbra sem érvényesül, de a tartós hőség jelentős orvosmeteorológiai megterhelést ró a szervezetre.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Melyik vitamin hiánya okoz vérszegénységet? – Kevesen mennek át ezen a teszten A különféle betegségek megelőzéséhez kulcsfontosságú, hogy ismerjük azok kiváltó okai. Te mennyire vagy jártas a témában? Teszteld tudásod kvízünkben!
kvíz
Melyik szervünk szűr meg naponta 180 liternyi folyadékot? Teszteld, mennyit tudsz az emberi testről! Minden szervünk nélkülözhetetlen szerepet játszik szervezetünk működésében, mégis számos meglepő érdekességet kevesen ismernek velük kapcsolatban.