Szlovénia is programot indít a mellrák ellen

Szlovénia hétfőn útjára indította a nemzeti mellrákszűrési programot, mely a daganat korai felismerését és ezáltal a halálesetek számának csökkentését célozza meg.

Emlőrák"Szlovénia csatlakozott ahhoz a 22 európai országhoz, melyek már végeznek szervezett mellrákszűrést" - mondta Aljosa Rojec, a Ljubljanai Onkológiai Intézet igazgatója. Rojec elmondása szerint az első mammográfiás vizsgálatot a fővárosban végezték el. Március végétől küldtek meghívókat a ljubljanai nőknek, jelentette az STA, egy szlovén hírügynökség.

A "Dora" névre keresztelt program keretén belül egy mobil egység látogatja körbe Szlovénia területeit az év végéig. Egy másik szűrőintézményt pedig jövőre nyitnak meg Mariborban.

A szlovén egészségügyi miniszter, Zofija Mazej Kukovic kijelentette, hogy 3,3 millió eurót fektettek a Dora programba.

Kukovic szerint a szervezetlen szűrés nem hatékony. Ezért fontos a központosított és rendszerezett program bevezetése. Kizárólag magas színvonalú szolgáltatás segítségével vehetik fel a harcot a rák ellen.

Az Egészségügyi Minisztérium Közegészségügyi Igazgatóságának vezetője, Marija Seljak szerint a szlovén uniós elnökségének egyik kiemelt témaköre a rák elleni küzdelem. A Dora program előkészületei már 2000-ben megkezdődtek. Időbe telt egy ilyen horderejű projekt bevezetésre, sok tanulást és külföldi tapasztalatszerzést igényelt.

2005 folyamán több mint ezer nőnél állapítottak meg mellrákot, 390-en meg is haltak. A Dora programmal várhatóan megvalósítható a korai diagnózis, és így a halálesetek száma visszaszorítható évente százra.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

szellentés
Miért szellentünk? 7 gyakori ok a fokozott gázképződés mögött
magas vérnyomás
Egyszerű módszer a magas vérnyomásra – Nem kerül pénzbe, mégis kevesen gyakorolják
folyadékfogyasztás
Naponta ennyi vizet szabad meginni – Ezek a tünetek figyelmeztethetnek a túlhidratálásra
bélflórazavar
Ez az étel okozza a legnagyobb károkat a bélrendszerben
így hat a kávé a szívre
Ha így iszod a kávét, az a legrosszabb verzió
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -2 °C

Napközben a látási viszonyok javulnak, és a felhőzet is csökken, egyre nagyobb területen kisüt a nap, azonban kisebb körzetekben maradhatnak tartósan borult, párás részek is. Reggelre a Tiszántúlon is megszűnik az eső. A ködös tájakon szitálás, néhol ónos szitálás előfordulhat. A légmozgás többnyire gyenge vagy mérsékelt lesz, elsősorban a magasabban fekvő helyeken fordulhat elő szélélénkülés.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 5 és 10 fok között várható, de a tartósabban felhős, párás részeken egy-két fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére -4 és +3 fok közé csökken a hőmérséklet. Ma hidegfronti hatásra kell készülni, ami jelentős megterhelést róhat az arra érzékenyek szervezetésre.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
A mogyoróvaj jót tesz a kutyáknak: igaz vagy hamis? – Tedd próbára tudásod! A mogyoróvaj és a fokhagyma tényleg jótékonyan hat a kutyák egészségére? Igaz, hogy kis mennyiségű csokoládét bátran fogyaszthatnak az ebek? Teszteld tudásodat!
digitális detox
Digitális detox: csak a fiataloknak fontos. Igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Az okostelefonok, tabletek, laptopok, tévék az életünk részei, azonban mind fizikai, mind mentális egészségünket megterhelhetik, ha nem tudatosan használjuk őket. Kvízünkben tesztelheted a tudásodat a témáról, illetve a digitális detoxról.