"Megdöbbentően tájékozatlanok szexuálisan a fiatalok"

A fiatalok megdöbbentően tájékozatlanok a szexről - derült ki egy új felmérésből, amelyet az InfoRádiónak az "AHA" nevű felvilágosító programot 2001 óta működtető Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság főtitkára ismertetett.

A Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság főtitkára elmondta, hogy az évi 46 ezer abortusz 5,3 százalékát fiatalkorúakon végzik el.

Szőnyi György hozzátette: a legtöbb fővárosi fiatal ma már nem 17, hanem 15 évesen kezdi meg a szexuális életet, tízből kilencen azonban nem védekeznek a terhesség ellen, mert nem tudják, hogyan kell.

Tíz fiatalból kilenc nem védekezik az első szexuális aktus során. Ennek oka a szakember szerint az, hogy az első együttlétek nem tervezettek, de ami még ennél is fontosabb, hogy felkészületlenek az ilyen élethelyzetre.

Ez nem csak magyar, hanem európai jelenség, bár a kontinens nyugati részén kicsit jobbak a mutatók, ott a fiatalok 70 százaléka nem védekezik az első aktus során - mondta el Szőnyi György.

"A 15-16 éves korosztályhoz ugyan rengeteg információ jut el a szexuális élettel kapcsolatban, de az alapvető információkat nem kapják meg" - tette hozzá a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság főtitkára.

Magyarországon 2001-ben 57 ezer terhesség-megszakítás történt, ennek tíz százaléka 18 éves illetve ennél fiatalabb nőn. Tavaly a 46 ezer terhesség-megszakítás esetében 5,8 százalék volt ez az arány. "Ez a javulás a szakmai összefogásnak és egy középiskolai programnak köszönhető" - vélte Szőnyi György.

A szakember szerint gondot jelent, hogy a szülők továbbra is tabutémaként kezelik a szexualitással kapcsolatos kérdéseket, azt remélve: az iskola majd felvilágosítja a gyerekeket. Ezért a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság a szülők képzésére is programot indít - mondta el a szervezet főtitkára.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Ismét egyre többfelé záródik, majd a kora reggeli óráktól északnyugaton már elkezd szakadozni, csökkenni a felhőtakaró. Párássá válhat a levegő, hajnalra - kiemelten az északkeleti megyékben - foltokban köd képződhet. Növekszik a csapadékhajlam, az esti óráktól már az északnyugati tájakon, majd egyre inkább másutt fordulhat elő gyenge eső - legkisebb eséllyel északkeleten. A légmozgás gyenge marad, időszakosan nagyobb területen le is áll a szél.Késő estére 1 és 9 fok közé hűl le a levegő. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +8 fok között valószínű. A frontra érzékenyeknél gyakrabban fordulhat elő fejfájás, migrén, fáradékonyság, levertség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra