Innen tudhatjuk, hogy peteérésünk van

A nők életében általában a gyermekvállalás idején válik központi kérdéssé a peteérés időpontja. A menstruációs ciklus nyomon követése mellett érdemes figyelni a testünk változásait is, mert ezek is jelezhetik azt, mikor állunk készen a megtermékenyülésre.

A peteérés pontos időpontja a menstruációs ciklus hosszától függ, szabályos ciklus esetén az utolsó naptól 14 napot visszaszámolva kaphatjuk meg azt, mikor esedékes az ovuláció. (32 napos ciklus esetén tehát a 18. napon várható a peteérés.) Ilyenkor a tüsző megreped, az érett petesejt pedig kiszabadul a petevezetékbe, ahol 24 órán keresztül készen áll a megtermékenyülésre. Ahogy a közelgő menstruációnak, úgy a peteérésnek is lehetnek bizonyos előjelei, melyeket a Women's Health magazin cikke nyomán mi is áttekintünk az alábbiakban.

Puhább méhnyak

A méhnyak a "küszöb" a méh és a hüvely között, amit a nők maguknak is kitapinthatnak, ha a középső ujjukat kb. a második ujjpercig felvezetik a hüvelybe. Ennek tapintása általában keményebb, olyan, mintha az orrunk hegyét nyomnánk meg. Közvetlenül az ovuláció előtt azonban a méhnyak felpuhul, a tapintása olyanná válik, mint az ajkaké, és az is megfigyelhető, hogy a peteérés napjaiban a méhnyak 2-3 centivel magasabban elérhető, mint egyébként.

peteérés ovuláció ciklus menstruáció termékenység nő
Számos apró jele lehet annak, hogy éppen peteérésünk van. Fotó: Getty Images

Megváltozott folyás

A peteérés napjaiban a hüvelyi folyás mennyisége és állaga is megváltozik, bővebb, sűrűbb és nyálkásabb, ugyanakkor színtelen lesz, egészen olyan, mint a tojásfehérje. Ennek oka, hogy a szervezet így próbál meg felkészülni a teherbeesésre. A sűrűbb váladék elősegíti azt, hogy a spermiumok tovább életképesek maradjanak és könnyebben elérjék a petevezetéket, így bekövetkezhessen a megtermékenyülés. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a peteérésen kívüli időszakban ne eshetnénk teherbe, ezért ha nem tervezünk gyermeket, az ovuláció előtti és utáni napokban is gondoskodni kell a megfelelő védekezésről.

Emelkedik a testhőmérséklet

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az is megfigyelhető, hogy az ovulációt megelőzően a testhőmérséklet pár tized fokkal növekszik. Ha például normál esetben 36,8 fokos a testhőnk, az ovuláció kezdetén előfordulhat, hogy 37,2 fokot mérhetünk. Ezt úgy ellenőrizhetjük otthon, ha minden reggel, közvetlen ébredés után ugyanabban az időpontban megmérjük a hőmérsékletünket és feljegyezzük a kapott értéket. Ez az alapja az úgynevezett hőmérős módszernek is, amely a peteérés napjainak megállapításához jó lehet, ám fogamzásgátlásra nem a legmegbízhatóbb választás.

Alhasi fájdalom

A menstruációs ciklus közepén, nagyjából 14 nappal a soron következő vérzés előtt egyes nők enyhe alhasi fájdalmat, szúró érzést érezhetnek, ami hasonlít a menstruációs görcsökhöz. Ezt középidős fájdalomnak is nevezik, és teljesen természetes jelenség, ami a petesejt kilökődését kíséri. A pontos kiváltó oka nem ismert, de a szakértők azt feltételezik, hogy a megrepedt tüszőből felszabaduló folyadék vagy vér irritálhatja a hashártyát, ez okozza az érezhető kellemetlenséget. Maga a fájdalom nem olyan erős, mint a valódi menstruációs görcs, jellemzően pár percig tart csak, legfeljebb 1-2 napon belül elmúlik, ahogy a peteérés folyamata lezajlik a szervezetben.

Pecsételő vérzés

Az esetleges fájdalom mellett egyes nőknél pecsételő vérzés is előfordulhat az ovuláció időszakában, de aggodalomra ez esetben sincs ok. Ez is a már említett tüszőrepedés és kilökődés miatt jelentkezhet, nem valódi menstruációs váladékról van tehát szó.

Vérzés együttlét után: mit jelezhet? A szex utáni vérzést, azaz a kontaktvérzést, mindig komolyan kell venni, mert súlyosabb gondokra is utalhat. Kattintson , és kiderül, ilyen betegségeket jelezhet ez az ijesztő tünet.

Magasabb hang

A Kaliforniai Egyetem egy 2008-as kutatása azt találta, hogy az ovuláló nők hangja magasabbá válik az egyébként megszokottnál. Ez feltételezhetően evolúciós okokra vezethető vissza, lévén a magasabb hang nőiesebbnek és vonzóbban tűnik az ellenkező nem számára.

Túltengő libidó

Ugyancsak evolúciós okai lehetnek annak, hogy a nők a peteérés napjaiban jobban kívánják a szexet. Ezt a szervezetben zajló hormonális változások is magyarázzák, ilyenkor ugyanis a nők tesztoszteronszintje enyhén megemelkedik, ami érezhető hatással van a libidóra . Egyes nőknél a mell és a mellbimbók különösen érzékenyek lehetnek az ovuláció napjaiban, hasonlóan a PMS tüneteihez.

Ha biztosra akarunk menni, teszteljünk

Az ovuláció napjainak pontos meghatározásában két dolog lehet a segítségünkre: az egyik a menstruációs naptár, amelyben nyomon követhetjük azt, hol járunk éppen a ciklusunkban. Ennél is precízebb eredményt kapunk az otthon használható ovulációs tesztekkel, melyek a vizeletből mutatják ki a luteális hormon (LH) megemelkedését, ami annak a jele, hogy az érett petesejt kb. 36 óra múlva kiszabadul a tüszőből, és megtermékenyíthetővé válik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Keresik 2024 legjobb fiatal gyermekgyógyítóit
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Terjeszkedni, képződni kezd a köd, valamint a rétegfelhőzet. Szitálás néhol előfordulhat. A déli szél Sopron és a Kisalföld térségében időnként megélénkül, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. Késő este általában -2 és +4 fok közötti értékeket mérhetnek. Európa nagy részén, így nálunk is anticiklon határozza meg jelenleg az időjárás alakulását. Ilyen módon nyugodt, eseménytelen időben lehet részünk, és nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra