Így lesz tartós a hüvelyflóra regenerálása (x)

Hüvelyfertőzés esetén nem csupán a kialakult betegséget kell kezelni – arra is gondot kell fordítanunk, hogy a hüvelyflóránk kényes egyensúlyát helyre állítsuk. A hüvelyflóra regenerálásával ugyanis megelőzhetjük a panaszok kiújulását, valamint az esetleges szövődmények kialakulását.

Az egészséges hüvelyben többféle mikroorganizmus, gomba, baktérium is megtalálható, egyensúlyi állapotban. Az egyensúlyi állapot azt jelenti, hogy a tejsavtermelő Lactobacillusok vannak túlsúlyban, amelyek biztosítják a hüvely savas kémhatását. Ennek a savas közegnek köszönhető, hogy a hüvelyben egyébként jelen lévő káros baktériumok és gombák nem tudnak elszaporodni.

A hüvelyflóra összetétele rendkívül egyedi: minden nőnél más és más a genetikai, illetve immunológiai tényezőktől függően, de egyes környezeti és belső hatások is alakíthatják. Hatással van a hüvelyflóránk összetételére a legfontosabb női nemi hormon, az ösztrogén mennyisége. Ha az ösztrogénszint lecsökken – például a menstruáció alatt és röviddel utána –, a hüvelyben is lecsökken a Lactobacillusok száma, és sokkal fogékonyabbá válhatunk a különféle fertőzésekre. Amint a ciklus előrehaladtával az ösztrogén mennyisége ismét emelkedni kezd, a tejsavbaktériumok száma is nőni fog. A hüvelyflóra a menopauza alatt is könnyen kibillenhet egyensúlyi állapotából – ugyancsak az ösztrogénszint drasztikus csökkenése miatt. A külső tényezők közül érdemes kiemelni az antibiotikumokat, amelyek ugyancsak veszélyeztetik a hüvely ellenállóképességét. Egy antibiotikum-kúrával ugyanis nemcsak a káros baktériumokat pusztítjuk el, de velük együtt a tejsavtermelő Lactobacillusokat is.

Ha valamilyen okból megfogyatkoznak a tejsavtermelő Lactobacillusok, és az addig savas kémhatású hüvely lúgossá változik, az megfelelő környezetet teremt a kórokozók elszaporodásához. Így tud például kialakulni a leggyakoribb hüvelyfertőzésnek számító bakteriális vaginózis is.

fiatal nő, napsütés, ősz
A hüvelyflóra regenerálásával megelőzhetjük a bakteriális eredetű panaszok kiújulását. Fotó: Getty Images

Hogyan regenerálhatjuk tartósan az egyensúlyát vesztett hüvelyflórát?

Ha már megtörtént a baj, nagyon fontos, hogy ne csak a kialakult fertőzést (például a bakteriális vaginózist) kezeljük, de mellette mihamarabb visszaállítsuk a hüvelyflóra egyensúlyát és támogassuk a Lactobacillusok újratermelődését.

A hüvelyflóra regenerálását három módon lehet segíteni:

  • szájon át bejuttatható probiotikumokkal,
  • telepíthetünk a hüvelybe tejsavtermelő baktériumokat helyi hatású készítményekkel,
  • vagy segíthetjük a hüvely pH-értékének helyreállítását és a túlélő, saját Lactobacillus-flóra megerősödését prebiotikumot tartalmazó készítménnyel.

Mi a különbség a probiotikum és a prebiotikum között? A szervezetünkben lakó jótékony baktériumokat nevezzük probiotikumoknak – ilyenek többek között a Lactobacillusok is. A prebiotikumok pedig azok az egyszerű és összetett szénhidrátok, amelyek a probiotikumok táplálékául szolgálnak.

Elsőre mindhárom lehetőség jónak tűnhet, a hatékonyságot tekintve azonban vannak köztük különbségek.

Szájon át szedhető probiotikumok. Bár egyre több szájon át szedhető probiotikum kerül a piacra azt ígérve, hogy szedésükkel helyreállítható a hüvelyflóra egyensúlya, fontos tudni, hogy ezeknek a szereknek a hatékonysága a mai napig nem bizonyított tudományosan. A bevitt tejsavbaktériumok jelentős részét általában már a gyomorsav elpusztítja. Ezért, ha lehetőségünk van rá, inkább más megoldást válasszunk.

Helyi hatású probiotikumok. A tejsavtermelő baktériumok lokális bevitele már hatékonyabb megoldásnak számít, ám ennek a módszernek is lehetnek hátulütői. A kívülről bevitt, idegen baktériumflóra mindig sérülékenyebb lesz, mint a sajátunk, ami azt jelenti, hogy a kívülről bevitt baktériumflórát adott esetben olyan hatások is megzavarhatják, amelyek a saját Lactobacillus-flórát nem (vagy nem olyan mértékben) befolyásolnák. Az idegen baktériumflóra szélsőséges esetben akár árthat is, és hüvelyi fertőzéseknél a visszaesés esélye is nagyobb az „importált” probiotikumok esetén.

Prebiotikumok a saját Lactobacillus-flóra megerősítéséért. A legjobban az a baktériumflóra képes bennünket megvédeni, amely a saját szervezetünk része – tehát ahelyett, hogy kívülről vinnénk be probiotikumokat, inkább koncentráljunk a saját hüvelyflóránk megerősítésére, és válasszunk prebiotikus összetételű készítményt.

Vitagyn C – a hüvelyflóra helyreállításáért

Vitagyn C

A Vitagyn C hüvelykrém a tejsav és a prebiotikum mellett C-vitamint tartalmaz, amellyel hármas védelmet biztosít bakteriális vaginózis esetén:

  1. helyreállítja és fenntartja a hüvely élettani pH-értékét,
  2. emellett elősegíti a természetes Lactobacillusok növekedését és
  3. gátolja a kórokozók szaporodását.

Különösen hasznos kiújuló bakteriális vaginózis, valamint húgyúti infekció esetén, illetve antibiotikumkúrát követően.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!



A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra