A méhfibróma rendkívül gyakori, egyes szakemberek szerint a nők nyolcvan százalékánál kialakulhat élete során valamikor. Leginkább a 30 és 40 év közötti korosztályt érinti, és még nem tisztázott, hogy pontosan miért jelenik meg. A fibróma állhat egyedül és lehet belőle több tucat is, mérete a gombostűfejnyitől egészen a szabad szemmel is jól észrevehetőig terjedhet, akár akkorára is megnőhet, hogy a bordákra nyomást kifejtve kellemetlenségeket, fájdalmat is okozhat.
A méhfibróma jelei
A hosszú ideig tartó menstruáció az egyik legjellegzetesebb figyelmeztető tünet lehet. Fibróma esetén a havi vérzés akár több, mint nyolc napig is tarthat, ráadásul olyan erős lehet, hogy két-három óránként kell cserélni a tampont vagy az intim betétet. Amenstruációsorán távozó vér pedig alvadt darabokat is tartalmazhat.
A méhben lévő fibróma hátfájást is okozhat A menstruációval közvetlenül nem összefüggő, medencetájéki fájdalom is figyelmeztető jel lehet. Ebben az esetben a fibróma már akkorára nőhet, hogy nyomást gyakorol a környezetére is, ez jelentkezhet fájdalomként vagy kellemetlen érzésként. A mérete mellett az elhelyezkedése is zavaró lehet, például akkor, ha a húgyhólyagot is nyomja. Ennek egyik következménye a vizeletürítés fájdalmassága, túl gyakorivá válása, vagy éppen az az érzés, hogy nem tudjuk teljesen kiüríteni a hólyagot. Ezek a kellemetlenségek főleg akkor jelentkezhetnek, ha fekszünk, így az éjszakai pihenésünket is megzavarhatják.
Amennyiben a sejtburjánzás a méhszáj környékén található, az rendkívül fájdalmassá teheti a szexuális együttlétet, sőt akár közösülés utáni vérzést is okozhat. A fájdalom mértéke eltérő lehet a behatolási pozíciótól függően. Időnként a fibróma jelentős méretűvé nőhet, akár akkorára, hogy tulajdonképpen szabad szemmel is jól látható. Azonban a has növekedését, puffadtságát sokan nem a fibrómának, hanem egyszerű hízásnak tulajdonítják.
Ha az életvitelünkben nem következett be nagyobb változás, nem változtattunk az étrendünkön vagy ugyanannyit sportolunk, mint korábban, mégis nő a hasunk, érdemes megvizsgáltatni magunkat a nőgyógyásszal!
Meglepő módon, a fibróma olyan idegeket is nyomhat, melyek a hát alsó részében, illetve a derékban okoznak fájdalmat. Az ugyanis, hogy milyen tünetekkel jár együtt ez a sejtburjánzás, erősen függ annak méretétől és elhelyezkedésétől.
Még az is előfordulhat, hogy a fibróma a gerinctájéki idegeket nyomja, így a fájdalom, zsibbadás vagy bizsergő érzés a combokban jelentkezik. Ha a hátfájás egyéb tünetekkel is együtt jár (például a vizeletürítési szokások megváltozásával vagy menstruációs változásokkal), mindenképpen nőgyógyászati vizsgálatra van szükségünk.
A fibróma, meglepő módon, a méh külső falán is kialakulhat. Ilyenkor a beleket is nyomhatja, többek között annak alsó traktusát, így megzavarhatja a székletürítést, és akár székrekedést vagy végbéltájéki fájdalmat is okozhat. Természetesen, a székrekedés rendkívül gyakori tünet, és számos betegség állhat a hátterében, azonban a hölgyeknél nem szabad kihagyni a számításból a méhfibrómákat sem.