Felfázás nőknél és férfiaknál: ezek a különbségek

A közhiedelemmel ellentétben a felfázásért nem a hideg, hanem kórokozók a felelősek, így nem is csak a hűvösebb, téli hónapokban alakulhat ki. A jellegzetes tünetek gyakrabban jelentkeznek nőknél, aminek több oka is van.

Gyakori vizelési inger, égő, szúró vizelet, alhasi fájdalmak - valószínűleg mindenkinek ismerősek lehetnek a köznyelvben felfázásnak is hívott betegség, a hólyaghurut tünetei. Felfázáson rendszerint valamilyen húgyúti gyulladást értünk, amit többnyire bakteriális fertőzés vált ki. Az még önmagában nem okoz betegséget, ha ezek a kórokozók a húgycsőbe kerülnek, ám ha sikerül feljutniuk a húgyhólyagba és ott megtelepedniük és elszaporodniuk a nyálkahártyán, akkor gyulladást eredményezhetnek. Anatómiai okokból a hólyaghurut nagyobb arányban érinti a nőket, de a férfiak sincsenek biztonságban a kellemetlen tünetektől.

Hogyan kerüljük el a felfázást? Élete során legalább egyszer szinte minden nő megtapasztalja a felfázás kellemetlen tüneteit. A betegség azonban megelőzhető, csak oda kell figyelni néhány dologra. Mutatjuk, melyek a legfontosabbak. Kattintson a részletekért!

A felfázás felszálló betegség, vagyis a kórokozók lentről, a húgycsövön keresztül jutnak be a szervezetünkbe. A végbél- és a húgycsőnyílás közelsége, valamint a női húgycső rövidsége miatt a kórokozók a nők esetében jóval könnyebben juthatnak fel a húgyhólyagba. Szinte mindig baktériumok okozzák a betegséget, nagyon gyakran az Escherichia coli (röviden E. coli) baktérium törzsei, amelyeknek egyébként a bélflóra egészséges működésében kiemelt szerepük van. Ritkábban gombás fertőzés is kiválthatja, vírusok viszont szinte soha nem okoznak hólyaghurutot. A legjellemzőbb általános tünet a gyakori vizelési inger, ugyanakkor a vizelet nehezebben ürül. A betegség kialakulásában és lefolyásában megfigyelhető néhány különbség a két nem között.

Mire figyeljenek a férfiak és mire a nők?

Mivel anatómiai okok miatt veszélyeztetettebbek, a nőknek fontos odafigyelniük néhány körülményre. Fiatal nők esetében az aktív szexuális élet, illetve a gyakori partnerváltás növelheti a betegség kialakulásának a veszélyét. Az óvszer nélküli közösülés miatt nagyobb eséllyel jutnak különféle baktériumok a húgycsőnyílás környékére, ami hajlamosíthat a kórra.

Az idősebb nőknél a változókort követően növekedhet meg az esély húgyúti fertőzések kialakulására. A klimaxot kísérő hormonális változások számos módon hatnak a nők szervezetére. Az ösztrogénszint csökkenésével a hüvelyváladék mennyisége is lecsökken, illetve a hüvely savas kémhatása is megváltozik, amely gyengíti a kórokozókkal szembeni védelmet. Az elégtelen folyadékfogyasztás szintén fokozza a betegség kialakulásának kockázatát, a pangó vizelet ugyanis kedvező körülményeket biztosít a kórokozók szaporodásának. Leggyakoribb szövődmény a nőknél a vesemedence-gyulladás, amely fájdalmas tünetekkel jár és a kezelése is hosszabb időt vehet igénybe.

A bőséges folyadékfogyasztás és a sok pihenés segíthet, hogy leküzdjük a kórokozót. Fotó: Getty Images
A bőséges folyadékfogyasztás és a sok pihenés segíthet, hogy leküzdjük a kórokozót. Fotó: Getty Images

Ritkább esetben a férfiaknál is kialakul a hólyaghurut, náluk azonban a betegség súlyosabb tüneteket is produkálhat. A fertőzésre hajlamosító tényező lehet férfiaknál a vizelet tartogatása, mert a húgyhólyagban pangó vizelet kedvez a baktériumok elszaporodásának. Idősebb korban a prosztata megnagyobbodása is nehezítheti a vizelet ürítését, továbbá a hólyagkövesség is kiválthat hasonló panaszokat. Hólyaghurut a fiatalabbaknál is jelentkezhet, jellemzően az altesti régió lehűlése eredményezi, például ha az érintettek a hideg padlón ülve töltenek el hosszabb időt. A férfiaknál prosztatagyulladás, azon keresztül pedig here- és mellékhere-gyulladás is kísérheti a felfázást.

Mit tegyünk, ha visszatérő gondot okoz?

Az esetek felében a betegség spontán gyógyul: a bőséges folyadékfogyasztás és a sok pihenés segíthet abban, hogy a szervezetünk gond nélkül leküzdhesse a kórokozót. Léteznek továbbá olyan vény nélkül kapható készítmények is, amelyek a bennük lévő gyógynövényi hatóanyagok segítségével felgyorsíthatják a gyógyulás folyamatát. Elsősorban enyhébb gyulladások esetén, a legelső tünetek jelentkezésekor (gyakori vizelési inger és a csípő, égő érzés vizeletürítéskor) lehet hatásos szerepük a kezelésben. Ha a tünetek néhány nap után sem enyhülnek, az orvos antibiotikumos kezelést is előírhat.

Aki már egyszer felfázott, annak fokozottan kell ügyelnie a megelőzésre, mert nagyobb eséllyel fázik fel újra. Mivel az ilyen jellegű gyulladásokra több komoly betegség is hajlamosíthat (például a cukorbetegség, a húgyhólyagsérv, illetve bizonyos daganatok), így ha visszatérő problémát okoz, mindenképpen javasolt egy alapos kivizsgálás. Sok esetben az említett betegségekre is az ilyen kivizsgálásokon derül fény.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Északkelet felől tovább vékonyodik, szakadozik a felhőzet, reggelre már jórészt csak fátyolfelhők lesznek felettünk, a délnyugati tájakon viszont felhős maradhat az idő. Az ország délnyugati harmadán még elszórtan lehetnek záporok, de ezek reggelre fokozatosan szinte mindenütt lecsengnek. Az északias irányú szelet élénk, hajnaltól északnyugaton helyenként erős lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 9 és 15 fok között alakul, de az északi szélcsendes völgyekben több fokkal hidegebb is lehet. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra