Tévedtek: más okozza az Alzheimer-kórt

Más okozza az Alzheimer-kór kezdeti tüneteit, mint korábban gondolták.

Egy új tanulmány szerint az Alzheimer-kór kezdeti tüneteit nem a toxikus peptidek túlzott termelődése okozza - számolt be az új eredményekről a Medical News Today.

Az első tünetektől a felejtésig. Kattintson! Az Alzheimer-kóros esetek 99 százaléka nem autoszomális domináns öröklődésű, hanem ún. sporadikus eset. A betegség tüneteit ilyenkor az agyban felhalmozódó és lerakódó toxikus peptidek okozzák. Ezek a lerakódások tönkreteszik az idegsejteket, ennek következményei a zavarodottság, az emlékezetkiesés, a viselkedésváltozások, és végső stádiumban a beteg halála .

Az Alzheimer-kórral kapcsolatos kísérletekben általában olyan egereket használnak, amelyekbe mutált emberi géneket ültetnek. Az újabb kísérletben azonban az oslói egyetem munkatársai olyan egereket használtak, amelyek az Alzheimer-kór leggyakoribb, sporadikus változatát mutatták. Ezt az állapotot úgy állították elő az egereknél, hogy két gén működését blokkolták az agysejtekben – éppen azokat, amelyek a toxikus béta-amiloid bontásáért felelősek. A kutatók szerint ez az új modell jobban tükrözi a sporadikus Alzheimer-kórt, és kevésbé annak az öröklött változatát.

Korábban azt gondolták, hogy az Alzheimer-kór kezdeti tüneteit a toxikus peptidek túlzott előállítása okozza, az új vizsgálat azonban azt mutatta ki, hogy inkább az a gond, hogy a toxikus peptideket kevésbé tudja lebontani a szervezet.

Az Alzheimer-kór első jele nem az emlékezetkiesés

A toxikus peptidek túlzott jelenlétét tehát nem az okozza, hogy túl sok termelődik belőlük, hanem az, hogy az őket lebontó mechanizmusok nem működnek. Az új egérkísérletben szereplő állatok éppen azokat a tüneteket mutatták, és ugyanazokat az agyi elváltozásokat, amint az alzheimeres betegek.

Egy másik közelmúltbeli vizsgálat pedig azt is kimutatta, hogy az emlékezetkiesés nem feltétlenül tartozik az Alzheimer-kór első tünetei közé, ahogyan azt korábban gondolták. A kutatás eredményei egy nagy mintából vett statisztikákon alapulnak, amelyben amerikai alzheimeres betegek adatait gyűjtötték össze és elemezték.

Eszerint a 60-as éveikben járó alzheimeres betegek közül minden ötödik nem a memóriával kapcsolatos problémákat említ első helyen a tünetek között, míg a 70-es éveikben járók közül csupán 10-ből csupán egynél nem az emlékezettel kapcsolatos problémák szerepelnek az első helyen.

Azaz minél idősebb valaki, annál kevésbé valószínű, hogy nem a memóriával kapcsolatos gondok lennének az első tünetei a betegségnek. Nem szabad azonban figyelmen kívül hagyni azokat a nem idős betegeket, akiknek nem a memóriájukkal volt gondjuk az Alzheimer-kór kezdeti fázisában, figyelmeztetnek a kutatók.

Forrás: Medical News Today

)
Az ülőmunka veszélyei

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16, +21 °C
Minimum: +1, +7 °C

Napos időre van kilátás, csapadék nem lesz. Reggel északkeleten ködfoltok képződhetnek. Mérsékelt szél mellett 16, 21 fok közötti csúcshőmérsékletekre számíthatunk. Szerdán a frontmentes, de melegedő idő is okozhat panaszokat. Reggel kopásos, napközben gyulladásos ízületi bántalmak léphetnek fel, emellett a fokozottan érzékenyek migrént és koncentrálási problémákat is tapasztalhatnak. Ingadozhat a vérnyomás, a délelőtti órákban rosszullét jelentkezhet. A napsütés azonban kissé ellensúlyozhatja a tüneteket. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, kissé növekszik. A légnyomás alig változik.

Egészséget befolyásoló hatások: