Jelek, amelyek Alzheimer-kórra utalhatnak

Az ember számára józan eszének megőrzése mindennél fontosabb, ezért olyan rémisztő az olyan mentális betegség esélye, mint amilyen az Alzheimer-kór. Egy kanadai kutatás szerint ennek a súlyos betegségnek az egyik első tünete, ha az ember személyisége megváltozik, vagy ha másképpen viselkedik, mint az korábban megszokott volt.

A legújabb adatok alapján jelenleg több mint 35,6 millió áldozata van az Alzheimer-kórnak és a demencia egyéb formáinak, s 7 másodpercenként azonosítanak egy-egy új esetet. Az előrejelzések szerint 2030-ra megkétszereződik, 2050-re több mint megháromszorozódik a demenciában szenvedő emberek száma.

A memóriában és a gondolkodási képességekben érzékelhető változások, az enyhe kognitív zavarok (MCI) mind azt mutatják, hogy valaki nagy valószínűséggel Alzheimeres lesz - legalábbis ez a jelenleg elfogadott általános orvosi vélemény, de a kanadai kutatók szerint már a nem megszokott viselkedés is figyelmeztető jel lehet. Tanulmányukhoz az orvosok a személyiségváltozások felkutatására használatos tünetbecslő skálák alapján létrehoztak egy újfajta diagnosztikus kérdőívet (mild behavioral impairment checklist, MBI-C) az enyhe viselkedési zavarok feltérképezéséhez.

Az Alzheimer-kór egyik első tünete, ha az ember személyisége megváltozik

Az Alzheimer-kór egyik első tünete, ha az ember személyisége megváltozik

Egy korábbi kutatásból ugyanis már kiderült, hogy az enyhe kognitív zavarral (Mild Cognitive Impairment - MCI) küzdő páciensek, illetve azok, akik memóriacsökkenést figyeltek meg magukon, azaz jelen volt életükben a szubjektív kognitív hanyatlás (SCD), mind-mind neuropszichológiai tüneteket (NPS) is tapasztaltak.

Arányokban nézve ez azt jelenti, hogy a páciensek 77,8 százalékánál hangulati, 64,4 százalékánál az impulzuskontrollban, míg 51,7 százalékában az apátiában állt be változás. A közösségi viselkedés 27,8 százalékuknál romlott, míg 8,7 százalékuknál jelent meg valamiféle pszichózis.

A kutatók tehát úgy vélik, hogy már az enyhe viselkedési zavar (MBI) gyakori és klinikailag releváns szindróma a 21-ik század egyik legjelentősebb egészségi és társadalmi krízisét képező Alzheimer-kór és az egyéb demenciák esetében, különösen mivel a neuropszichológiai tünetek komoly terhet rónak a gondozókra is.

Az Alzheimer-kór az egyik legrettegettebb, gyógyíthatatlan neurológiai betegség, mely ráadásul egyre több embert érint. Nagyon sok tévhit él az emberekben a betegséggel kapcsolatban, ezek közül néhányról kiderítjük az igazságot. Részletek!

Ennek érdekében a demenciákhoz társuló viselkedési és pszichés tünetek szűrésére, súlyosságának megállapítására használatos mérőskálák közül a szakemberek a legáltalánosabban elterjedt, tizenkét kérdéscsoportból áll neuro-pszichiátriai mérőskála (Neuropsychiatric Inventory, NPI) további kutatását és fejlesztését javasolják annak érdekében, hogy minél előbb ki tudják szűrni a demenciát.

Forrás: MNT

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +10 °C

Borult idő várható esővel. Helyenként megélénkül az északias szél. Késő este 10 és 14 fok közötti értéket mérhetünk. Jelenleg egy ciklon okoz változékony időjárást, az érzékenyeknél pedig kellemetlen tüneteket is kiválthat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra