Influenza: mi okozza, mik a tünetei, milyen szövődményekkel járhat?

Tényleg kell antibiotikum, ha elkapjuk az influenzát? Igaz, hogy az influenza szövődményei semmivel sem rosszabbak a náthánál tapasztaltaknál? Tények, tévhitek, információk a védőoltásról.

Nemsokára indul az influenzaszezon. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat!

1. tény: Az influenzát vírus okozza

Az influenzát A-, B- és C-típusú influenza-vírusok okozzák, amelyek közül az A-vírus áll a világjárványok (úgynevezett pandémiák) mögött, a B csak kisebb csoportok megbetegedését okozza, míg a C csak ritka, egyedi esetekért felelős. Mivel a náthához hasonlóan az influenzát is vírusok okozzák, általában nem segítenek kezelésükben az antibiotikumok (csak a bakteriális szövődmények esetében). Amennyiben azonban például a nátha szövődményeként melléküreg-gyulladás vagy középfülgyulladás jelentkezik, ezekre javasolható az antibiotikumos kezelés.

Az influenza tüneteit könnyű más betegségekkel összekeverni, influenza influenza elleni oltás influenza tünetei influenza-vírus nátha tüdőgyulladás
Az influenza tüneteit könnyű más betegségekkel összekeverni.

2. Szövődmények: komolyabb veszélyek állnak fenn a náthához képest

Míg a nátha néhány nap alatt elmúlik, és többnyire nem veszélyes, addig az influenza szövődményei főleg kisgyermekeknél, időseknél és krónikus betegségben szenvedőknél okozhat súlyosabb betegségeket. Ezek között leggyakoribb a különböző baktériumok okozta tüdőgyulladás.

3. Össze nem téveszthető tünetek

Az influenza néhány óra alatt ledönti az embert, és a klasszikus náthás tünetek mellé komolyabb panaszok is csatlakoznak, ilyenek:

  • láz
  • hidegrázás
  • kimerültség
  • izomfájdalom
  • fejfájás

Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha olyan súlyos tünetek jelentkeznek, mint:

  • véres vagy elszíneződött köpet
  • mellkasi fájdalom
  • nehézlégzés
  • elkékülés
  • megváltozott tudatállapot
  • csökkenő vérnyomás
  • gyermekeknél lelassulás, aluszékonyság, nehezített légzés

Az influenzás beteg lassabban gyógyul, maga a betegség nagyjából 10 napig tart, de a kimerültség még 2-3 hétig érezhető. Töltse ki tesztünket, hogy megtudja, tünetei alapján csak megfázott, vagy netán az influenza kerítette hatalmába !

4. Télen alakul ki a járvány

A nátha és az influenza leginkább télen jelentkezik, amikor a fűtött lakások száraz levegője szárítja az orrüreg nyálkahártyáját, ezáltal megkönnyíti a vírusok bejutását a szervezetbe. Ráadásul ilyenkor az emberek többet vannak együtt egy légtérben, ami szintén növeli a fertőzés veszélyét.

5. Körültekintéssel igenis megelőzhető

  • Minél gyakrabban mossunk kezet, és lehetőleg ne nyúljunk az arcunkhoz.

  • Gyakran szellőztessünk, így kevesebb vírus marad a légtérben.

  • Kerüljük a szoros kapcsolatot a betegekkel, ha kell, viseljünk maszkot.

6. Fontos az ágynyugalom, nem szabad lábon kihordani!

Ha megbetegszünk, fontos az ágynyugalom, a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, és segíthetnek a különböző C-vitamin-tartalmú készítmények . Az influenzával járó láz csillapításának veszélytelenebb módja a hideg vizes lepedőbe való beburkolás és a hűtőfürdő (ilyenkor fokozatosan hűtjük el a langyos vizet). Ha gyógyszereket is alkalmazunk, erről kérjük az orvos, a gyógyszerész tanácsát, ugyanis a különböző szerek sokszor ugyanazt a hatóanyagot tartalmazzák, így ha nem figyelünk, túladagolás is előfordulhat.

7. Az oltás védelmet nyújt

Elsősorban az öt éven aluli kisgyerekeknek, a terheseknek, az időseknek, és a hat hónaposnál idősebb krónikus betegségben szenvedőknek ajánlott az influenza elleni védőoltás . Azonban az aktív korú, munkába járó embereknek szintén előnyös, mivel a betegség megelőzésével nem kell kiesnie a munkavégzésből. Ezzel nemcsak önmagunkat, hanem környezetünket és hozzátartozóinkat is védjük az influenza ellen. A védőoltás elölt vírust tartalmaz, így nem okozhat influenzás megbetegedést. Gyakorlatilag mellékhatás nélkül zajlik az oltás utáni időszak, legfeljebb hőemelkedés, a beadás helyén enyhe fájdalom vagy duzzanat, bőrpír jelentkezhet.

Okozhat-e influenzát a védőoltás? Az influenza elleni védekezés ma ismert leghatékonyabb módját az időben beadott védőoltás jelenti. A vakcinákkal kapcsolatban ugyanakkor számos tévhit kering a köztudatban. Korábbi cikkünkben ezeket szedtük csokorba .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég. Több helyen várható eső, főként a délkeleti, déli részeken zápor, zivatar is kialakulhat. Az északnyugati szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. Késő este 5, 10 fok valószínű. A melegedésnek egy markáns hidegfront vetett véget, ami sokaknál okozhat kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra