Az Európai Vakcinázási Információs Portál tájékoztatója szerint, mint minden gyógyszer, bizony a védőoltás is okozhat egyeseknél mellékhatásokat. „A mellékhatások általában enyhék, és rövid idő múlva elmúlnak. Emellett ritkán fordulnak elő, így az engedélyezett oltóanyagok nagyon biztonságosnak tekinthetők” – emelték ki.
Az influenzaoltás lehetséges mellékhatásai
Ha egy oltóanyagot engedélyeznek az EU/EGT területén, akkor az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) – a nemzeti hatóságokkal együttműködve – folyamatosan figyelemmel kíséri, hogy az adott védőoltás milyen mellékhatásokat vált ki az immunizált személyeknél.
A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján az influenza elleni vakcina beadatása után a leggyakrabban az alábbi tüneteket tapasztalhatják a beoltott páciensek:
- hőemelkedés,
- láz,
- enyhe végtagfájdalom,
- izomfájdalom,
- az oltás helyén jelentkező fájdalom,
- bőrpír (szintén az oltás helyén),
- enyhe fejfájás.
Fontos kiemelni, hogy a fenti mellékhatások általában enyhék, és jellemzően csupán 1-2 napig állnak fenn. A tünetek az oltásra adott immunreakció természetes részét képezik.
Ritkán súlyosabb mellékhatások is jelentkezhetnek
A vakcinák nagyon ritkán súlyos allergiás reakciót, vagyis anafilaxiát is kiválthatnak. Ennek kezelésére azonban fel vannak készülve az egészségügyi szakemberek.
Meg kell említeni továbbá, hogy rendkívül ritka esetben – egymillióból mindössze 1-2 embernél – Guillain-Barré-szindróma is kialakulhat a védőoltás beadatását követően. Ahogy betegségismertetőnkben is olvashatod, a Guillain-Barré-szindróma a perifériás idegek és ideggyökök viszonylag gyorsan fellépő gyulladásos folyamata, amely mind az érző, mind a mozgató, mind a vegetatív idegeket érintheti.
A védőoltásokhoz kapcsolódó kockázatok azonban még így is jóval alacsonyabbak, mint az a veszély, amelyet egy esetleges súlyos megbetegedés szövődményei jelenthetnek.
A virológus szerint az influenza most nagyobb veszélyt jelent, mint a Covid.