Magas vérnyomás: ajánlott és kerülendő mozgásformák

A magasvérnyomás-betegek sokszor azért tartanak a mozgástól, sportolástól, mert félnek, hogy még magasabbra szökik a vérnyomásuk. Valóban vannak kerülendő mozgásformák, de jól felépített mozgás- és életmódprogrammal a vérnyomás természetes módon is csökkenthető.

Mi a jó vérnyomás? A vérnyomásmérés rutinvizsgálatnak számít, ám az, hogy milyen az ideális érték, nagyban függ attól, hogy a páciens hány éves és milyen nemű. Részletek itt .

Az edzettség nem más, mint a szervezet alkalmazkodóképessége a fizikai terheléshez. Ez az alkalmazkodóképesség minden szervrendszernél fejleszthető, legyen szó légzőrendszerről, izomrendszerről vagy szív-érrendszerről. Ez utóbbi reakciója könnyen megfigyelhető, ha például kocogni kezdünk. Érezzük, hogy gyorsabban kezd verni a szívünk, és ha alkalmunk van a vérnyomásmérésre, az is látható, hogy a vérnyomásértékek is emelkednek. Nyilván ettől a hatástól tartanak a magasvérnyomás-betegek. Holott ez a folyamat csak egy bizonyos ideig tart. Ha nem növeljük tovább a mozgás intenzitását, beáll egy állandósult állapot, ami a nyugalmi értéknél magasabb ugyan, de már nem emelkedik tovább.

Egészséges személyeknél az edzettség határozza meg, mennyivel nő a vérnyomás és a pulzusszám terhelés hatására. Minél jobb kondícióban vagyunk, annál lassabban emelkednek az értékek. Edzetlenebbeknél gyorsabban emelkedés várható, ami azonban 10-15 perc után normál esetben szintén beáll egy adott, emelkedettebb értékre.

Fontos javítani a szív alkalmazkodóképességét

Elsősorban azzal kell tisztában lenni, hogy a vérnyomás első értéke, vagyis a szisztolés érték azt mutatja meg, hogy a szívösszehúzódás pillanatában mekkora a nyomás a szíven kívüli erekben. Fizikai aktivitás hatására a szív gyakrabban, nagyobb erővel húzódik össze, ezért emelkedni fog a szisztolés érték. A második szám, a diasztolés érték azt a nyomást mutatja meg számban kifejezve, amikor a legkisebb a nyomás a perifériás erekben, mert éppen a szívben telődik a vér. Ez a szám mozgás alatt csökken.

A magasvérnyomás-betegek sokszor azért tartanak a mozgástól, sportolástól, mert félnek, hogy még magasabbra szökik a vérnyomásuk.
A magasvérnyomás-betegek sokszor tartanak a mozgástól, sportolástól. Fotó: Getty Images

Vagyis a testedzés arra készteti a szív-érrendszert, hogy folyamatosan alkalmazkodjon, ami fokozza az edzettségét, és hosszú távon mindenképpen kiegyensúlyozó hatással lesz a vérnyomásértékekre és a pulzusra is. Egy legalább hathetes mozgásprogram után a szív képessé válik arra, hogy nagyobb erőt fejtsen ki az összehúzódáskor, így egyszerre több vért lesz lépes a vérpályákba szállítani. Vagyis kevesebbszer kell dobbannia ahhoz, hogy ugyanannyi vért juttathasson a szervekhez és a szövetekhez. Minderre ráadásul nemcsak edzés közben, de nyugalmi állapotban is képes lesz. Bizonyos vérnyomásértékek felett, nem beállított magasvérnyomás-betegség esetén azonban ajánlott szakember tanácsát kérni a sportolás elkezdése előtt.

Ezek az ajánlott és kerülendő sportok

"Általánosságban elsősorban az állóképességi sportok, tehát a kocogás, a futás, a tempós gyaloglás és úszás, a kerékpározás hasznosak a szív-érrendszer szempontjából. Ezek ugyanis olyan apró hajszálereket nyitnak meg, amelyek továbbítják a friss vért a szívizomhoz. Az újabb kutatások az intervallum edzések hasznosságát is bizonyítják, bár ezekhez szükséges egy alapvető állóképesség, csak azoknak ajánlottak, akik már kellően felkészültek. Vannak azonban olyan sportágak is, amelyek emelik a vérnyomást, így ezeket magasvérnyomás-betegeknek érdemes kerülniük. Ilyen a súlyemelés, az erőemelés és a küzdősportok" - hangsúlyozta dr. Vernes Réka , a KardioKözpont életmódorvosa, hipertonológus, sportorvos.

A szakember arról is beszélt, hogy azoknak a magasvérnyomás-betegeknek , akik nem csak gyógyszerrel szeretnének javítani az állapotukon, mindenképpen érdemes az életmódjukat ennek megfelelően kialakítani. A sportolás mind a magasvérnyomás-betegség megelőzésében, mind a kezelésben jelentős szerepet játszik, a sportolás hatása sok esetben a gyógyszeres kezelést is kiválthatja vagy csökkentheti. Ebben jelent támaszt és iránymutatást az életmódorvoslás, amely orvosi felméréssel és erre épülő életmódprogrammal, mozgásterapeuta és dietetikus által felépített mozgás- és táplálkozási tervvel segít a vérnyomás rendezésében és a szív-érrendszeri betegségek megelőzésében, sőt gyógyításában is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra