Az orrsövény (septum nasi) az orrüreget két részre osztó, elülső részén porcos, hátsó részén csontos alapú képződmény. Az orrsövény alaki eltéréseit, deformitásait nevezzük összefoglalóan orrsövényferdülésnek. Nagyon gyakori jelenség, és a legtöbb esetben fejlődéstani okokkal magyarázható, de sérülés is állhat mögötte.
Változatos tüneteket okozhat az orrsövényferdülés
Az orrsövény ferdesége az orr szellőzését gátolja, ami olyan panaszokkal járhat, mint az
- orrdugulás (az egyik vagy mindkét orrlyukban),
- orrváladékozás,
- krónikus orrmelléküreg-gyulladás,
- vérző orr,
- fejfájás,
- szájszárazság,
- hangos lélegzés alvás közben,
- horkolás,
- alvási apnoé.
Az is előfordulhat, hogy ha csak az egyik orrlyuk van eldugulva, hogy az érintett csak az oldalán tud aludni, hogy könnyebben lélegezzen. Az esetek nagy részében viszont egyáltalán nem jelzi semmi az orrsövényferdülést - írja a Mayo Clinic.
Mindenképpen műtét kell
A fenti tünetek esetén érdemes fül-orr-gégészhez fordulni, aki orrtükrözéssel meg tudja állapítani, hogy orrsövényferdülésről van-e szó. A problémát csak műtéttel lehet korrigálni, gyógyszeres kezelés vagy egyéb terápia nem oldja meg. Abban az esetben, amikor nem okoz panaszokat az orrsövényferdülés, sebészi beavatkozásra sincs szükség.
A műtét során a sebész átformálja az orrsövényt: általában ambulánsan végzik, és 30-90 percet vesz igénybe. Történhet altatásban, illetve helyi érzéstelenítéssel is.
A beavatkozás után az orrlégzés javulása 4-6 hét múlva, az orrüreg teljes kitisztulása, a váladékképződés normalizálódása után várható. Sok esetben viszont már korábban is észlelhető a változás.