A fűtés a szemünkre is káros

Olyan érzése van, mintha homok ment volna a szemébe? Dörzsölés helyett ajánlunk pár okos tippet a kínok enyhítésére.

Szemszárazságnak nevezzük azt az állapotot, amikor nem termelődik elég könny a szem felületének folyamatos nedvesítésére, illetve maga a nedvesítés sem elég hatékony. Jóllehet, ezt melléktünetként a diabéteszes, az ízületi gyulladásos vagy Parkinson-kóros betegek is túlontúl jól ismerik, a hétköznapokban ennél egyszerűbb az oka: a légkondicionálással váltakozó központi fűtés és az őszi-téli hideg.

szemszárazság

A szemszárazsággal leggyakrabban a fent említett érzet párosul ("homok ment a szemembe"), továbbá hosszas számítógépezést vagy elmélyült olvasást követően tapasztalhatunk homályos látást, amikor felpillantunk. Sőt ez a kellemetlenség a nap folyamán egyre erősödik. Szemünk bepirosodik, égni és könnyezni kezd. Óriási késztetést érzünk rá, hogy jól megdörzsöljük, de ez szigorúan tilos, nehogy valami szennyeződés kerüljön a szemünkbe, ami aztán kötőhártya-gyulladást is okozhat.

Aki sokat ül számítógép vagy tévé előtt, és légkondicionált környezetben tartózkodik, gyakran tapasztalhat égő érzést vagy fáradtságot a szemében. A szemszárazság, azaz az úgynevezett száraz szem szindróma civilizációs betegségnek tekinthető. Tippek a száraz szem ellen

Ha egy mondatban kellene megfogalmaznunk, miképpen mérsékelhető a szemszárazság, így hangozna: fokozzuk a folyadékbevitelt, és előzzük meg a folyadékveszteséget. Egyszerűen hangzik, nem igaz? Ám az őszi-téli hónapokban legfeljebb az elsőt könnyű megvalósítani, hiszen sem a fűtést, sem a hideget nem kerülhetjük el.

Hasznos tippek a szemszárazság enyhítésére

Leggyorsabban műkönny-szemcseppel vagy géllel enyhíthetjük a szaruhártya és a kötőhártya szárazságát. A megfelelő hidratálás érdekében fogyasszunk több folyadékot (lehetőleg vizet vagy cukormentes meleg italokat), étkezéseknél például leveseket. Ezzel párhuzamosan fogjuk vissza a vízhajtó hatású kávé és só fogyasztását. Szeles időben ősszel-télen is viseljünk napszemüveget, hogy a szél szárító hatását kiküszöböljük. Érdemes az irodában és otthon egy légpárásítót beüzemelni vagy egy vízzel teli tálkát tenni a fűtőtestre, amely csökkenti a szem felületének túl gyors párolgását.

Nagyon fontos, hogy elkerüljük mind az aktív, mind a passzív dohányzást, mert a füst apró koromszemcséi tovább irritálják a szemünket. Ugyanebből az okból napközben csak minimális ideig viseljünk kontaktlencsét, vagyis a fűtési szezon alatt hordjunk inkább szemüveget, amennyiben hajlamosak vagyunk a szemszárazságra. Hajszárítás közben ne irányítsuk a meleg levegőt az arcunkba, mert ez is szárítja a szemünket. Ugyanígy autóvezetés közben se állítsuk a ventilátor befúvórostélyát az arcunk felé.

Fogyasszunk sok A-, E- és C-vitamin tartalmú ételt, illetve omega-3 zsírsavakban gazdag halat (vagy halolajkapszulát). Végezetül aludjunk legalább napi 7 órát, mert ezzel engedjük a szemünket regenerálódni - bónusz, hogy így a koncentrálóképességünket is felturbózzuk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra