Veszélyesebb a koronavírus ezekre a férfiakra

Az alacsony tesztoszteronszintű férfiak nagyobb eséllyel szorulnak kórházi kezelésre a COVID-19 miatt – állítja egy frissen publikált tanulmány.

Úgy tűnik, férfiak esetében a tesztoszteron hormon szintje is hatással lehet arra, milyen súlyos tüneteket vált ki a COVID-19 – írja a Medical Xpress. A Washingtoni Egyetem Orvostudományi Karának kutatói megállapították, hogy a koronavírus okozta megbetegedés miatt nagyobb arányban kerülnek kórházba az alacsonyabb férfihormon-szinttel rendelkezők.

A tesztoszteron szintje így hat a betegekre

A csapat 723 férfi esetét elemezte, akik korábban megfertőződtek a vírussal és pozitív lett a tesztjük. A vizsgált személyek még 2020-ban kapták el a betegséget, vagyis azelőtt, hogy a vakcinák rendelkezésre álltak volna. Az adatok azt mutatják, hogy az alacsony tesztoszteronszint a cukorbetegséghez, a szívbetegséghez és a krónikus tüdőbetegséghez hasonlóan növelheti a veszélyét a COVID-19 súlyos szövődményeinek.

Az eredmények szerint az alacsony tesztoszteronszintű férfiak 2,4-szer nagyobb valószínűséggel szorultak kórházi kezelésre a COVID-19 miatt, mint a normális hormonszintű társaik. Azokat a férfiakat pedig, akiknél hormonpótló terápiával állították helyre a korábban alacsony tesztoszteronszintet, nem kellett nagyobb arányban kórházban kezelni a COVID-19 miatt, mint azokat, akiknek tesztoszteronszintje mindig a normál tartományban volt. A JAMA Network Open oldalán szeptember 2-án közzétett eredmények azt sugallják, hogy az alacsony tesztoszteronszintű férfiaknál a hormonkezelés védelmet nyújthat a betegség legsúlyosabb tüneteivel szemben, és csökkentheti a kórházakra nehezedő terheket a COVID-19 hullámai alatt.

tesztoszteron, koronavírus
A tesztoszteron alacsony szintje is növelheti a kockázatot. Fotó: Getty Images

Dr. Abhinav Diwan társszerző, a Washingtoni Egyetem orvosprofesszora hangsúlyozta: az alacsony tesztoszteronszint nagyon gyakori probléma; a 30 év feletti férfiak akár egyharmadát is érintheti. Hátterében számos ok állhat, például valamilyen társbetegség vagy sérülés is. Az alacsony tesztoszteronszintű férfiaknál gyakran jelentkeznek szexuális működési zavarok, hangulatingadozások, ingerlékenység, koncentráció- és memóriazavar, fáradtság, izomerő-csökkenés és általánosságban rossz közérzet. Többnyire azonban csak akkor kezelik a hormonzavart, hogyha az azt kísérő társtünetek már rontják az érintett beteg életminőségét. A kutató szerint fontos lehet, hogy minél nagyobb arányban részesüljenek az érintettek hormonpótlásban, hiszen a koronavírus továbbra sem tűnt el, és várhatóan újabb hullámokban okoz majd tömeges megbetegedéseket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A délutáni 15, 20 fokról késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra