Szigorítások és szomorú rekordok a szomszédban

Újabb szigorítások jöhetnek Szlovéniában, Romániában ismét rekordot döntött a halálozások száma, Ukrajnában pedig újabb régiók kerülhetnek vörös besorolásba a héten.

Újabb szigorításokra tett javaslatot a szlovén kormány koronavírus-járvánnyal foglalkozó tanácsa a járvány terjedésének lassítása érdekében. Sajtóinformációk szerint a szakbizottság tíznapos teljes lezárást javasol. Amennyiben ezt a kabinet nem fogadja el, akkor a szakértők szerint azt kellene elérni, hogy a vendéglátóhelyek legkésőbb este 11 órakor bezárjanak, a sporteseményeket csak nézők nélkül lehessen megtartani, a közigazgatásban dolgozók számára otthoni munkavégzést rendeljenek el, a különböző összejövetelek felső létszámhatárát pedig tíz főben határozzák meg, ám ezt is azzal a feltétellel, hogy mindenki számára kötelezővé kell tenni a védettségi igazolást.

Szlovénia kedden 1136 új koronavírus-fertőzöttről és 10 áldozatról számolt be. Jelenleg 634-en vannak kórházban COVID-19 miatt, közülük 158-an intenzív ellátásra szorulnak.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus világjárvány,
Romániában ismét rekordot döntött a halálozások száma.A kép illusztráció, forrása: Getty Images

Horvátországban így büntetik a szabályszegőket

Horvátország közben azt jelentette be, hogy nem tervez újabb korlátozásokat bevezetni, a hatóságok azonban szigorúbban ellenőrzik majd a jelenlegi járványügyi intézkedések betartását, a szabálysértőkre pedig pénzbírságot szabnak ki. Az országban egyébként az elmúlt 24 órában 785 új fertőzöttet azonosítottak és 40-en haltak meg a COVID-19-cel összefüggésben. Kórházban 1543 beteget ápolnak, közülük 185-en vannak lélegeztetőgépen.

A koronavírus elleni első két oltás rendkívül fontos, hiszen nagyjából a tizedére-huszadára tudja csökkenteni a kórházba kerülés, illetve a súlyos lefolyású COVID-19-megbetegedés valószínűségét - hangsúlyozta Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a Kossuth Rádióban.

Rekordszámú halott Romániában

Romániában több mint egy hete csökken az újonnan azonosított koronavírus-fertőzések üteme, de továbbra is növekszik a járvánnyal összefüggő elhalálozások mozgóátlaga, kedden pedig ismét rekordot döntött a 24 óra alatt regisztrált COVID-os halálesetek száma. Az utóbbi napon minden korábbinál több, 586 nyilvántartott koronavírusos beteg vesztette életét, ami csaknem 40 százalékkal haladja meg az elmúlt két hét átlagát. Romániában október 19-én ugrott először ötszáz fölé az áldozatok száma, ez pedig már a negyedik olyan nap, amikor több mint ötszáz halálesetet jelentettek.

Az egészségügyi rendszerre nehezedő nyomás egyelőre nem csökkent: továbbra is csaknem húszezer koronavírusos beteget kezelnek kórházban, a COVID-részlegek intenzív terápiás helyei pedig mindenütt telítettek - ezekben kedden 1876 súlyos betegnek jutott hely. Horatiu Moldovan, a bukaresti Floreasca sürgősségi kórház érgyógyászati és szívsebészeti klinikájának vezetője "egészségügyi humanitárius katasztrófaként" jellemezte a romániai kórházakban kialakult helyzetet. "A páciensek kórházi folyósokon, a sürgősségi ügyeleten vagy éppenséggel a mentőautóban halnak meg. Maximális válságban vagyunk. Még a COVID-tüdőgyulladásos eseteket sem tudjuk mind kezelni, nyilvánvaló, hogy ez a krízis a többi páciensre is erősen kihat. A járványügyi operatív törzs elrendelte, hogy minden halasztható műtétet át kell ütemezni, hogy a rendszer csak a legsürgősebb esetekre összpontosíthassa erőforrásait" - mondta a volt egészségügyi államtitkár.

Az egészségügyi szakemberek egyébként a fertőzési adatokból arra következtetnek, hogy október 20-a környékén tetőzhetett a koronavírus-járvány negyedik hulláma Romániában, amikor az újonnan regisztrált fertőzések heti mozgóátlaga elérte a 15 ezret. Azóta mintegy 25 százalékkal csökkent a heti mozgóátlag. Kedden 11 073 új fertőzöttet diagnosztizáltak.

Ukrajnában is romlik a helyzet

Még ezen a héten három újabb megye kerülhet Ukrajnában a járványhelyzet szerinti legszigorúbb, vörös besorolásba - mutatott rá Jurij Hanicsenko, a Kijevi Közgazdasági Iskola (KSE). Jelenleg a 24-ből 15 megye, valamint a főváros, Kijev van vörös besorolásban, de a szakértő szerint a nyugat-ukrajnai Voliny és Ternopil megyék, valamint a keleti országrészben lévő Harkiv megye a mutató alapján napokon belül szintén átkerül ebbe a kategóriába.

Hanicsenko szerint Ukrajnában a koronavírus-járvány már mutatja "a stabilizálódás első jeleit", ugyanakkor még korai lenne kijelenteni, hogy elérte a tetőpontját és hamarosan elkezdődik a javulás. Az elmúlt egy hétben ugyanakkor stabilizálódni látszik a napi új fertőzöttek és a kórházi ápolásra szorulók száma.

Azért is nőhet a koronavírus-fertőzöttek száma most Magyarországon, mert a korábban megkapott két oltás már nem nyújt elég védelmet - vélekedett Kacskovics Imre immunológus, az ELTE Természettudományi Karának dékánja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra