Sekler a Dél-afrikai Köztársaság - itt azonosították a világon először az omikront - víruskutatóira hivatkozott, akiknek az eddigi tapasztalatai arról tanúskodnak, hogy enyhe lefolyású megbetegedésről van szó, és halálesetről sem számoltak be - írja a Szabad Magyar Szó.
A szerb virológus azt mondja, az összes, omikronról szóló információt be kell várni a dél-afrikai kutatóktól, hiszen nagyon jól képzett szakemberekről van szó, akik profi módon reagáltak az új variáns megjelenésekor is.
Minél magasabb az átoltottság, annál jobb
Sekler továbbá felhívta a figyelmet az oltási kampány fontosságára is. Mint leszögezte, a mostani adatok szerint azok az országok, ahol 80 százaléknál nagyobb az átoltottság, sokkal jobb járványügyi helyzetben vannak azoknál, amelyekben alacsonyabb ez a szám.
Mit tudunk az omikronról?
Mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, az omikron variánst először Dél-Afrikában és Botswanában mutatták ki, rövid idő alatt azonban Európába és a világ több pontjára eljutott. Arról egyelőre nem érkezett hír, hogy Magyarországon is megjelent volna, de Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont, Virológiai Nemzeti Laboratórium vezetője szerint nem kétséges, hogy ez előbb-utóbb bekövetkezik.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) úgy vélekedik, több hétig is eltarthat, míg megbízható eredmények és adatok lesznek arról, hogy az új variáns mennyire fertőzőképes, milyen súlyos tüneteket okoz, és milyen mértékben befolyásolja a jelenleg használt vakcinák hatékonyságát.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) megkezdte egy újabb koronavírus-vakcina vizsgálatát