Mi veszélyesebb az ebolánál?

Az ebolajárványnak már több mint ezer halottja van, és egyre több országból jelentek gyanús eseteket. Ám vannak vírusok, amelyek ennél is veszélyesebbek.

A LiveScience.com összegyújtötte azokat a vírusokat, amelyektől az ebolánál is jobban kell félnünk.

Az ebolán kívül számos veszélyes vírus létezik (Fotó: shutterstock.com)

Veszettség. Az elmúlt évszázadban jelentősen lecsökkent a veszettség okozta halálesetek száma, de a vírus még így is évente 26 ezer emberéletet követel. A veszett állat harapásával, vagyis az állatok nyálával terjedő betegség ellen létezik védőoltás, melyet a harapást követően azonnal be kell adatni, azonban sok esetben (különösen denevérharapás esetén) nem is veszi észre az érintett, hogy megfertőződhetett. Ami igazán félelmetessé teszi a veszettséget, az a hihetetlenül magas halálozási arány: védőoltás nélkül minimális az esély arra, hogy valaki túlélje a betegséget, az Amerikai Egyesült Államokban mindössze három ilyen esetről tudnak.

HIV. Csak 2012-ben 1,6 millióan haltak meg a HIV-vel, illetve az AIDS-szel összefüggő betegségek miatt. A HIV az immunrendszert támadja meg, és teljesen legyengíti a beteg védekezőképességét, ami miatt a legenyhébb fertőzés is halálos lehet. Bármekkora legyen is a kampány a HIV ellen, évente több tízezer új beteget diagnosztizálnak, és bár a betegséget valamennyire kordában lehet tartani, gyógymód még mindig nincs rá.

Influenza. A leggyakoribb vírusos betegségek egyike, mely nem hangzik túl rémisztően (hiszen a legtöbben minden évben átesünk rajta), de összességében sokkal több ember hal meg influenzával összefüggő okok miatt, mint amennyien az ebolától. Félelmetessé teszi az is, hogy nagyon könnyen fertőz, a genetikai kódja pedig gyorsan változik, ezért folyamatosan újabb és újabb törzseit azonosítják.

Rotavírus. A szakemberek szerint a gyermekek 95 százaléka találkozik ezzel a vírussal élete első néhány évében, és a fejlődő országokban a öt év alatti gyerekhalálozás 82 százalékáért ez a felelős. Évente 440 ezer gyerek esik áldozatul a rotának, a halál oka a legtöbbször a kiszáradás .

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

mellékhatások
Sokak által szedett koleszterincsökkentőket vizsgáltak: ezek a valós mellékhatás-kockázatok
fogyást segítő gyógyszer
Új fogyasztó gyógyszer jön: a vércukorszintet is hatékonyabban csökkenti
koleszterinszint csökkentése
5 gyógyszermentes tipp magas koleszterinre – Egyszerűen lépésekkel is csökkenhetnek az értékek
máj
Meddig képes meggyógyítani magát a máj? – A szervezet legnagyobb túlélője
máriatövis
Mire jó a máriatövis? – Jó hatással lehet a májra, de vannak veszélyei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +12 °C
Minimum: +4 °C

Az ország nagy részén hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap, ám főként az Alpokalján és az Északi-középhegység tágabb térségében egész nap borult marad az ég. Kora délelőtt északkeleten előfordulhat eső, majd átmeneti szünet után délután a Dunántúlon és a középső tájakon ismét többfelé eshet, legkevésbé délkeleten és a Tiszántúlon lehet ekkor csapadék. A délies szél időnként megélénkül, főként az Észak-Dunántúlon erős széllökésekre is számítani lehet.A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 10 és 16 fok között alakul, de az Északi-középhegység tágabb térségében, valamint a nyugati határ közelében ennél hidegebb maradhat az idő. Szerdán melegfronti hatással számolhatunk.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mi okozhat prosztatarákot? Teszteld a tudásod! A prosztatához több betegség is kapcsolódik, mind közül a legveszélyesebb a prosztatarák. Kvízünkből sok lényeges információt megtudhatsz erről a főleg az idősebb férfiakat veszélyeztető, rosszindulatú elváltozásról.
kvíz
Evés után kell fogat mosni: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a fogápolásról keringő tévhiteket? Tudd meg, mi az igazság, és mi a mítosz a napi fogmosás és szájápolás körül!