Koronavírusos terhes nő: "Nem kaptam levegőt"

A koronavírus azért lehet veszélyes a várandós nőkre, mert kiszámíthatatlan, hogy kinél milyen tünetekkel jár és ezek milyen gyorsan sodorják válságos állapotba a beteget. Egy kaliforniai kismama három hétig feküdt kómában, közben az orvosok világra segítették gyermekét.

"Koronavírusos. De minden rendben lesz" - ez volt az utolsó mondat, amit a 38 éves Monica Ramirez az őt ellátó orvostól hallott, mielőtt elsötétült előtte minden. A terhessége 30. hetében járó nő azért jelentkezett az egyik kaliforniai orvosi központ sürgősségi osztályán, mert nehezen lélegzett - számol be a júliusi esetről a Los Angeles Times . Monica Ramirez egyike azoknak a kismamáknak , akik terhesen elkapták a koronavírust és állapotuk annyira leromlott, hogy hosszas kórházi kezelésre szorultak.

koronavírus terhesen
Kiszámíthatatlan, hogyan hat a várandós nőkre a koronavírus. Fotó: Getty Images

A légszomj nem csak a várandóság velejárója lehet

"Fáradtnak látszott és panaszkodott, hogy fáj mindene. Azzal vigasztaltam, hogy biztos csak a terhesség miatt, javasoltam is, hogy pihenjen le egy kicsit" - emlékezett vissza az előzményekre Monica Ramirez nővére. Három nappal később a várandós nő az ágyban fekve már alig kapott levegőt és érezte, hogy valami nagyon nincs rendben vele, azonnali orvosi segítségre volt szüksége.

A kórházban elvégzett első koronavírustesztje negatív lett, két nappal később viszont már arról számolt be testvérének, hogy valóban elkapta a koronavírust . Ekkor már zihálva szedte a levegőt, és mielőtt helikopterrel átszállították volna egy másik intézménybe, lélegeztetőgépre kötötték. Két nappal később idő előtt megrepedt a magzatburok - az eddigi orvosi tapasztalatok szerint ez viszonylag gyakori jelenség a koronavírusos terhes nőknél - és Ramirez állapota romlott, egyre több oxigénre volt szüksége, ezért noha még közel tíz hét lett volna hátra a szülésig, az orvosok az azonnali császármetszés mellett döntöttek. A baba világra jötte után Ramirez szíve kétszer is megállt. Végül három hétig feküdt mesterséges kómában. Amikor egy másik kórházban - a kaliforniai Loma Linda Egyetemi Orvosi Központ intenzív osztályán - magához tért, fogalma sem volt róla, mi történt vele: azt hitte, hogy még mindig állapotos. A történetnek szerencsés végkifejlete lett, a közel 1500 grammal született kislány nyolc hetet töltött az újszülött intenzív osztályon, míg Monica Ramirezt pár nappal azután, hogy önállóan is tudott lélegezni, átszállították egy másik intézménybe lábadozni.

Koronavírus: várandósan rosszabb?

Bár több olyan esetről is beszámoltak, mikor egy újszülöttnek lett pozitív a koronavírus-tesztje, az orvosok mindig arra a következtetésre jutottak, hogy a babák a szülés alatt vagy után fertőződtek meg. Egy kanadai nőnél azonban szinte biztosak benne, hogy még várandóssága alatt adta át a vírust magzatának. Részletek!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Noha világszerte egyre több esetet dokumentálnak, az orvosok és a tudósok még mindig keveset tudnak arról, hogyan hat a várandós nők és magzatuk egészségére a koronavírus. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az egészséges, alapbetegséggel nem küzdő terhes nők nem tartoznak a veszélyeztetett csoportokba.

Ahogy arról korábban a HáziPatika.com is írt, a British Medical Journal (BMJ) című orvosi szaklapban nemrég publikált felmérés szerint a várandós, vagy nemrég szült koronavírusos nők esetében nagyobb lehet a kockázata annak, hogy lélegeztetőgépre, vagy intenzív osztályra kerülnek. A covidos kismamáknál a koraszülés esélye is megnő, a koraszülöttek és az újszülöttek halálozási aránya viszont nem relevánsan magasabb, mint azoknál, akik egészségesen adnak életet gyermeküknek.

Az eddigi tapasztaltok szerint azonban a legtöbb COVID-19 fertőzésen átesett kismama különösebb probléma nélkül - tünetmentesen vagy enyhe tünetekkel - vészeli át a betegséget és szüli meg egészséges gyermekét. Előfordul, hogy a koronavírusos anyának egészséges gyermeke születik, de olyan is, amikor a baba szülés közben elkapja a koronavírust. Sőt, olyan esetről is tudunk, amelynél az orvosok - több körülményből is - arra következtetnek, hogy a méhlepénybe is bejuthatott a koronavírus, vagyis az újszülött már az anyaméhben megfertőződött (ld. keretes írásunkat).

"A COVID-19-re jellemző, hogy egyelőre nem igazán tudjuk, egyes kismamák miért tünetmentesek, mások állapota meg - mint Monicáé is -, miért fordul olyannyira válságosra, hogy kis híján belehalnak" - foglalta össze Dr. Courtney Martin, a Loma Linda Egyetemi Gyermekkórház szülészeti osztályának igazgatója az egyik legfőbb dilemmát. A fő probléma Martin szerint az, hogy egyes kismamák az egyik pillanatban még jól vannak és látszólag tünetmentesek, a következő pillanatban viszont már azonnali ellátást igényelnek. Vagyis nincs olyan jel, ami utalna rá, hogy állapotuk villámgyorsan súlyossá válhat. Elmondása szerint az ebben a kórházban eddig ápolt közel 50 koronavírusos várandós nő több mint egynegyedének volt szüksége valamilyen légzéstámogatásra, kettőnek lélegeztetőgépre, kettőnek pedig - egyikük Monica Ramirez - mesterséges kómában, császármetszéssel kellett életet adnia gyermekének.

Miben különböznek a várandós nők tünetei másokéitól?

A Los Angeles-i és a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem kutatói nemrégiben összeállítottak egy olyan, 1300 koronavírusos terhes nő adatait tartalmazó amerikai nyilvántartást, amivel folyamatosan követhetik a regisztráltak állapotát. Ez azt is lehetővé teszi számukra, hogy megfigyeljék, hogyan befolyásolja a koronavírus a mindhárom trimeszterben fertőzött nők szervezetét és magzatukat a fejlődés különböző szakaszaiban. A vizsgálatból kiderül, hogy a résztvevők 95 százaléka egyáltalán nem szorult kórházi ellátásra, 25 százalékuknak viszont nyolc hét elteltével is voltak még tünetei.

A kutatók eddigi eredményei azt tükrözik, hogy a terhes nőknél a koronavírus korai tünetei általában egy kicsit különböznek más covidos betegekétől: többet köhögnek, jellemzőbb náluk a torokfájás, de kevesebben lázasak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Keresik 2024 legjobb fiatal gyermekgyógyítóit
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Terjeszkedni, képződni kezd a köd, valamint a rétegfelhőzet. Szitálás néhol előfordulhat. A déli szél Sopron és a Kisalföld térségében időnként megélénkül, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. Késő este általában -2 és +4 fok közötti értékeket mérhetnek. Európa nagy részén, így nálunk is anticiklon határozza meg jelenleg az időjárás alakulását. Ilyen módon nyugodt, eseménytelen időben lehet részünk, és nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra