Koronavírus: több százmillió vakcinát remélnek idén

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) több száz millió adag koronavírus elleni vakcina előállításában reménykedik idén, valamint további kétmilliárd legyártásában 2021 végéig.

A betegek génelemzése alapján egy nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy a vércsoport befolyásolhatja a COVID-19 kimenetelét. Részletek itt .

Gyakorlatilag az új típusú koronavírus-járvány kitörése óta dolgoznak tudósok egy olyan gyógyszeren vagy oltóanyagon, amely védelmet biztosítana a fertőzés ellen. Bár egyre több bizakodásra okot adó hír érkezik a folyamatban lévő kísérletekkel kapcsolatban, még mindig nem lehet tudni, mikor kerülhet forgalomba az első vakcina. Éppen ezért Szumija Szvaminatan, a WHO egyik vezető tudományos munkatársa is csupán nagyon feltételesnek nevezte, hogy valóra váljon, amit a világszervezet remél.

Ők kapnának először COVID-oltást

A szakértő szerint a WHO jelenleg azt vizsgálja, hogy az oltóanyag kifejlesztését és jóváhagyását követően kik élveznek majd a szétosztásánál elsőbbséget. Az idősek és a különböző betegségek miatt rizikócsoportba tartozók mellett elsősorban a magas fertőzési kockázatú helyeken - kórházakban, börtönökben, idősotthonokban - élőknek és dolgozóknak kell elsőbbséget biztosítani.

Az idősek és az alapbetegségben szenvedők kaphatnak majd először a koronavírus elleni oltásból. Fotó: Getty Images
Az idősek és az alapbetegségben szenvedők kaphatnak majd először a koronavírus elleni oltásból. Fotó: Getty Images

"A vakcinafejlesztés bonyolult feladat, amely sok bizonytalansággal jár. A jó hír az, hogy többfajta vakcina is kiindulópont van, így, ha az első vagy a második kudarcot is vall, attól még nem szabad felhagyni a reménnyel és a küzdelemmel" - tette hozzá. Mintegy tíz lehetséges vakcina klinikai tesztje zajlik jelenleg abban a reményben, hogy néhány hónapon belül már rendelkezésre állhat a koronavírus elleni oltóanyag. Egyes országok már el is kezdtek megállapodásokat kötni a gyógyszeripari cégekkel, még mielőtt bebizonyosodhatott volna, hogy az általuk fejlesztett vakcinák egyáltalán működnek-e.

Szvaminatan beszélt arról is, hogy az eddig begyűjtött genetikai adatok arra engednek következtetni, hogy a koronavírus még nem mutálódott olyan mértékben, hogy az általa okozott betegség súlyossága megváltozott volna.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra