Koronavírus: magyar oltóanyaggyár létesül

Magyarország célja, hogy önellátó legyen az oltóanyag-előállításban - hangoztatta Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, miután a hazai oltóanyaggyártás létrehozásának elősegítésében való együttműködésről írt alá megállapodást a Debreceni Egyetem (DE) és a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) képviselője.

A mostani járvány is ráirányította a figyelmet a védőoltások fontosságára, és az önellátás kérdése a járványban felerősödött, hiszen Kína egy időre kiesett a gyógyszeralapanyagok, gyógyászati eszközök szállításából, nehéz helyzetbe hozva ezzel a világ országait - mondta Kásler Miklós a pénteki sajtótájékoztatón. Kiemelte, a védőoltásokkal kapcsolatos kutatások, az ipari háttér kiépítése, és a tudásközpont létrehozása nemzeti érdek.

Kudarcot vallott a koronavírus elleni gyógyszer Nagy reményt fűztek a remdesivir nevű gyógyszerhez, amelyet a COVID-19 kezelésére szántak, ám az első kísérletek során nem bizonyult hatásosnak. Részleteket itt olvashat.

Az emberi erőforrások minisztere hozzátette azt is, hogy a Debreceni Egyetem évek óta dolgozik a hazai oltóanyaggyártás megvalósításán, előkészületek vannak az infrastruktúra kiépítésére. A mostani megállapodást gyümölcsözőnek nevezte: az NNK a kutatási hátteret biztosítja, az egyetem pedig a tudásbázist, a kutatások vezetését és az ipari szereplők bevonásával az oltóanyagok gyártását. Majd kitért arra, hogy a magyarországi védőoltási rendszer világszínvonalú: jelenleg 12 betegség ellen kötelezően oltanak, az átoltottság pedig több mint 98 százalék, és évente nagyságrendben 10 milliárd forintot fordít ezekre a kormány.

A magyarországi kötelező védőoltások rendszere világszínvonalú. Fotó: Getty Images
A magyarországi kötelező védőoltások rendszere világszínvonalú. Fotó: Getty Images

Müller Cecília országos tisztifőorvos ehhez kapcsolódóan azt mondta, a védőoltásoknak kiemelt szerepe van az elsődleges megelőzésben. Kívánatosnak nevezte, hogy Magyarország függetlenedni tudjon a világpiactól, és a hazai vakcinaelőállítással folyamatos legyen az ellátás. Úgy fogalmazott, büszkének kell lenni arra, hogy járványügyi szempontból Magyarország Európa legfelkészültebb országa, naprakész adatokkal európai szintű járványügyi figyelőrendszert működtet.

Szilvássy Zoltán, a DE rektora kiemelte, mind a gyógyszergyártás , mind az oltóanyaggyártás nagy hagyományokra tekint vissza Magyarországon. Mint mondta, az egyetem - ipari partnereivel - azért vállalkozott egy nemzeti oltóanyaggyár létrehozására, mert az elmúlt években egy sajátos rutint szerzett az iparági szereplőkkel való együttműködésben. "A misszió nem kisebb, mint a Magyarországon alkalmazott kötelező és ajánlott védőoltások előállítása" - emelte ki a rektor, hozzátéve: egy ország számára stratégiai jelentőségű, ha egyik legnagyobb egyeteme és a magyar tulajdonú oltóanyaggyár együtt tud működni.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
omega-3
Ugyanolyan jó omega-3-forrás, mint a lazac, de sokkal kevesebbe kerül – ezt a halat kevesen eszik
rák kockázata
Ez a "bűnös élvezet" lehet a rák melegágya
céklalé
Céklalé: kevesen tudják, melyik napszakban kell inni – Így lehet igazán hatásos
Ugyanolyan laktató és egészséges, mint a quinoa, de jóval olcsóbb
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: -1 °C

Felhőtlen, száraz idő várható. Döntően gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás.Késő estére 0 és +10 fok közé hűl le a levegő. A derült, száraz, mérsékelten szeles, nagy napi hőingású időjárás általában frontmentes, anticiklonális helyzetre utal.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: 8 kérdés, amelyből kiderül, valóban jól alszol-e Hogy érzed magad alvás után? Mennyi időt vesz igénybe, hogy álomba merülj? Vannak alvászavarra utaló tüneteid? Kvízünkkel kiderítheted, valóban jól alszol-e.
kvíz
Kvíz: 10 kérdésből kiderül, mennyire működik jól az immunrendszered Bizonyos tünetek, megbetegedések árulkodóak lehetnek, hogy az immunrendszer nem működik optimálisan. Alábbi tesztünkben most felmérheted, mennyire erős szervezeted védekezőképessége.