Koronavírus: így csökkenthető az elhalálozás kockázata

Az oltatlanokhoz képest tízszer kisebb a koronavírus-fertőzés valószínűsége azoknál, akik legalább két hete megkapták a védőoltás második adagját. A halálos kimenetelű megbetegedés valószínűsége pedig 14-szer kisebb - közölte a romániai oltási kampány koordinátora.

Az egészségügyi hatóságok nem elégedettek az átoltottság arányával Horvátországban és Szlovéniában, a szakemberek pedig a negyedik hullámra figyelmeztetnek. Kattintson a részletekért!

A romániai oltási kampányt koordináló bizottság (CNCAV) megvizsgálta, hány egy vagy két dózissal beoltott ember kapta el mégis a fertőzést. Arra is kíváncsiak voltak, hogy az érintettek mennyi idővel a vakcina felvétele után fertőződtek meg, és közülük hányan kerültek kórházba vagy intenzív osztályra, illetve hányan haltak meg. Ezeket számokat az adott időpontban olyan beoltottak számához viszonyították, akiket ugyanannyi idővel korábban immunizáltak, majd összehasonlították a beoltatlanoknál mért arányokkal - számolt be róla Valeriu Gheorghita katonaorvos.

Az oltás életet menthet. A kép illusztráció. Forrása: Getty Images

Az első adag vakcina még alig véd a fertőzéstől

A vizsgált három hónapos időintervallumban 25 845 beoltott embernél mutatták ki a koronavírus-fertőzést Romániában. Őket négy különböző idősávba sorolták, majd megállapították, hogy az első adag vakcina (két hét után) 16,3 százalékkal óv meg a fertőzéstől, és 67 százalékban a kórházi kezelést igénylő koronavírus-fertőzéstől .

A CNCAV szakértői azt is meg állapították, hogy a vakcina a teljes oltottság után több mint két héttel viszont már az esetek 90,2 százalékában megvéd a megfertőződés, 92,8 százalékban a kórházi kezelést igénylő megbetegedés és 93,2 százalékban a halálos kimenetelű fertőzés ellen.

Egy nyugdíjas egy év alatt nem találkozik annyi emberrel, mint egy középiskolás egy átlagos iskolai héten - mutatott rá Duda Ernő virológus arra figyelmeztetve, hogy a tanévkezdés kulcsszerepet játszhat majd a koronavírus-járvány újbóli belobbanásában. Olvassa el a teljes cikket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra