Koronavírus: "gyakorlatilag nincs esély a felszámolására"

Noha egyre többet tudunk az új koronavírusról és az általa okozott megbetegedésről, orvosok és kutatók szerint nem nagyon van rá esély, hogy végleg "kipusztítsuk".

Gyakorlatilag nulla az esélye annak, hogy a koronavírust sikerül felszámolni, és végleg eltűnik az Egyesült Királyságból, a világból - idézte az Independent című brit lap Chris Whitty angol tiszti főorvost, aki a brit miniszterelnöki sajtótájékoztatón beszélt a pandémia "jövőjéről".

pandémia
Az új koronavírus ragaszkodó típus, jó darabig velünk maradhat. Fotó: Getty Images

Whitty elmondta: állítását arra a tényre alapozza, hogy eddig csak egyetlen fertőző betegséget, a himlőt sikerült maradéktalanul felszámolni egy "fenomenálisan hatékony vakcina" segítségével, de ehhez is több száz év kellett. A SARS-CoV-2 vírus valószínűleg nem ilyen, vagyis a jövőben továbbra is veszélyt jelent majd, újra és újra lesznek járványgócok és tömeges fertőzések .

Ez egyébként egybevág a pandémiával kapcsolatos legvalószínűbb prognózissal: számos kutató és szakember magyarázta már el a korábbi, fertőző betegségekkel kapcsolatos tapasztalatok ismeretében, hogy az új koronavírus valószínűleg még jó darabig velünk marad. És ha a világjárvány idővel vissza is szorul, a COVID-19 endémiás betegségként egy-egy területen ezután is felüti majd a fejét. Vagyis előbb-utóbb meg kell tanulnunk együtt élni vele, és a lehető leghatékonyabban védekezni ellene.

A tény, miszerint az emberek zöme valamilyen mértékben továbbra is fogékony a fertőzésre, azt jelenti, hogy egy ideig még bőven elegendő forrásra tud támaszkodni az új koronavírus (SARS-CoV-2) - fogalmaz a The Conversation oldalán megjelent cikkében Hans Heesterbeek, az Utrechti Egyetem elméleti epidemiológusa. A szakember szerint a helyzeten az sem változtatna érdemben, ha a Föld bizonyos részein, közösségeiben esetleg sikerülne elérni a nyájimmunitást. Részletek!

Ugyanígy vélekedik Sir Patrick Vallance brit orvos, tudós, klinikai farmakológus. Mint mondta, a fertőzés főleg télen bukkanhat majd fel, és a SARS-CoV-2 sok más vírushoz hasonlóan évszázadokig, "keringő" vissza-visszatérő vírussá válhat. "Sajnos a valódi felszámolására gyakorlatilag nincs esély" - tette hozzá.

A legtöbb, amit ebben a helyzetben tehetünk, ha beoltatjuk magunkat az elérhető koronavírus elleni vakcinák valamelyikével. Az első eredmények alapján ezek mindegyike képes megakadályozni a halálos kimenetelű, vagy nagyon súlyos megbetegedést. Emellett mások, elsősorban a még be nem oltottak védelmében továbbra is fontos az eddigi óvintézkedések betartása. Vagyis akkor is viseljünk maszkot nyilvános helyeken, tartsuk az ajánlott távolságot, és ügyeljünk az alapvető higiéniára, ha már megkaptuk az oltást.

A Magyarországon jelenleg elérhető vakcinákról korábbi cikkünkben olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +9 °C

Napos, száraz idő várható kevés gomolyfelhővel és fátyolfelhőkkel. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon olykor erős lökések kísérik, de egy-egy viharos széllökés sem kizárt. A hőmérséklet kora délután 24 és 28 fok között várható. Késő estére 13 és 18 fok közé hűl le a levegő. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra