Koronavírus: "a maszk nem mindenható"

"A maszk nem mindenható" - nyilatkozta egy tévéinterjúban Rusvai Miklós virológus. A szakértő egyetért Orbán Viktor miniszterelnökkel abban, hogy a maszk kevésbé hatékony védekezési mód, mint a koronavírus elleni védőoltás. A legtöbb hazai szakember azonban a kór terjedésének megfékezése céljából továbbra is fontosnak tartja a maszkhasználatot.

Mindenki vegyen rá legalább egy, eddig be nem oltott embert a családjában, a munkahelyén arra, hogy kérje a koronavírus elleni védőoltást - kérte Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában. Mint mondta, a tapasztalat az, hogy a maszkviselés hatékonysága csekély volt, a vakcináé viszont elsöprő erejű. Ezzel az állítással az ATV Híradója szerint Rusvai Miklós virológus is egyetért, a szakember azonban a nyájimmunitás eléréséig még szükségesnek tartaná az általános maszkviselést.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus járványhelyzet, koronavírus Magyarország,
A maszk kevésbé hatékony védekezési mód, mint a koronavírus elleni védőoltás. Fotó: Getty Images

"A maszk nem mindenható"

"A vírus egyszerűen kijátszotta a maszkhasználatot" - fogalmazott Rusvai. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy mivel az ország nem érte el a nyájimmunitást, újból szükség lehet a maszkokra, hogy legalább valamennyire féken lehessen tartani az új típusú koronavírus terjedését.

A koronavírus negyedik hulláma Nyugat-Európában megindult, és Magyarországra is meg fog érkezni.

A köztévének adott interjújában Merkely Béla, a Semmelwies Egyetem rektora viszont úgy fogalmazott, nem gondolja, hogy egy olyan általános maszkhasználat lesz majd, mint ami korábban volt, egyszerűen azért, mert ennek csökkenni fog a hatékonysága. "Ha egyszer levesszük, és iszunk egy pohár vizet vagy étkezünk, azok az idők is elégségesek lesznek arra, hogy megfertőződjünk" - fogalmazott. A professzor szerint azonban úgy véli, az őszi járványhelyzet már nem tesz majd rendkívüli nyomást az egészségügyi ellátórendszerre.

"Senki nem cáfolta, hogy hatékony"

Egy ilyen járvány esetén a maszkhasználat az egyik, amit tehetünk a megelőzés érdekében. Senki nem cáfolta, hogy ez hatékony, különösen akkor, ha mindkét ember - tehát a már fertőzött és a még egészséges is - viseli a maszkot. Így ugyanis nem tud olyan mértékben terjedni a vírus, ha közel vagyunk egymáshoz és ha sokan vagyunk együtt - mondta Pusztai Erzsébet infektológus az ATV-nek. A riportban elhangzott továbbá, hogy abban valamennyi szakértő egyetért, hogy elsősorban az oltás védhet meg minket a koronavírus okozta COVID-19 -betegséggel szemben.

Mára nem kérdés, hogy lesz-e a koronavírus-járványnak negyedik hulláma, de ha a jelenleg még beoltatlan emberek egy jelentős része felveszi a vakcinát, akkor azt nyugodtabban, biztonságosabban várhatjuk - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra