Kemenesi: ezért súlyosbodhat nyáron a járvány

Noha egyes fertőző betegségek határozott szezonalitást mutatnak, az új típusú koronavírusnál még nem számíthatunk erre - véli Kemenesi Gábor virológus.

A járvány kezdete óta fontos kérdés a tudósok körében a koronavírus szezonalitása, hiszen ez nagyban meghatározza, miként marad majd velünk a kórokozó hosszú távon. A legvalószínűbb forgatókönyv az endémia, vagyis a vírus folyamatos jelenléte - ismertette a nemzetközi kutatók egybehangzó véleményét Kemenesi Gábor biológus, víruskutató a Portfolión megjelent írásában.

Itt a nyár, mégis sok országban nem lehet levenni a maszkot. Fotó: Getty Images
Itt a nyár, sok országban mégsem lehet levenni a maszkot. Fotó: Getty Images

Nem kell attól tartani, hogy az endémiás helyzet miatt a jövőben is fennmaradnak a jelenlegi betegségmutatók és korlátozások, hiszen a Föld népességének immunizálása majd hozzászoktat bennünket a vírushoz. Azért tapasztalható, hogy egyelőre torzul a vírusokra általában jellemző szezonális hatás és nyáron is van járványhullám, mert egyes országok még nem védettek a COVID-19-betegséggel szemben - magyarázta a víruskutató.

Ki kell terjeszteni a vakcinaelosztást

A járvány legfőbb hajtóereje jelenleg az egyenlőtlen vakcinaelosztás a világban, hiszen a nem átoltott népességben termelődnek újabb és újabb variánsok - tette hozzá Kemenesi. Szakmailag a legfontosabb kérdés tehát jelenleg nem a harmadik oltás, hanem a még oltatlanok mihamarabbi védetté tétele, mindenhol a világon.

Gyerekek helyett inkább bizonyos csoportokat kellene oltani a WHO szerint - erről ide kattintva olvashat bővebben!

A harmadik oltás jelenleg csak azoknak az esetében - bizonyos korcsoportokban és meghatározott vakcináknál - fontos kérdés, akiknél nem alakult ki védettség az első kettőtől - véli a szakértő. "Ha nem tudunk javítani az egyenlőtlen vakcinaelosztáson világszerte, akkor újabb és újabb variánsok születnek, esetenként komoly közegészségügyi kihívást, de a témánál maradva, a szezonalitás torzítását is okozva" - mondta Kemenesi.

Újabb járványhullámok érkezése várható

Nagy kérdés, mi vár ránk ősszel és télen. A szakember előrejelzése szerint a nagyjából kiszámítható, stabilnak mondható, várhatóan szezonális állapotig a billegő mérleghez hasonlóan újabb és újabb, sok tényező által befolyásolt járványhullámok érkeznek, várhatóan csökkenő intenzitással. A vírus jelenléte pedig később a jelenleg endémiásnak számító, négy, náthavírusként ismert koronavírus viselkedéséhez lehet hasonló - ezek mind egyértelmű őszi és kora tavaszi, kettős csúccsal rendelkeznek - foglalta össze Kemenesi Gábor.

Fel kell készülnünk a járvány negyedik hullámára - olvassa el cikkünket ide kattintva !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra