Így változtak vásárlási szokásaink a járvány miatt
Jóval többször vásároltak bankkártyával a magyarok 2020 első negyedévében, mint a múlt év azonos időszakában. A koronavírus-járvány miatt ráadásul a házhozszállítás és az érintésmentes fizetés lehetősége is egyre népszerűbb.
A bankkártyákkal az első negyedévben belföldön lebonyolított vásárlási forgalom a múlt év azonos időszakához képest darabszámban 13 százalékos, értékben pedig 23 százalékos emelkedést mutatott - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Emellett az egyedi forint átutalások értéke csaknem 12 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, amihez már hozzájárult az azonnali fizetési szolgáltatás március 2-ai indulása is.

Egyre népszerűbb az online rendelés
Hol kaphatjuk el a legkönnyebben a koronavírust? A válaszért kattintson ide!
Az online rendelések számában azonban még ennél is nagyobb ugrás figyelhető meg. Az adatok szerint az internetes kártyás vásárlások darabszáma 38 százalékkal, értéke pedig 50 százalékkal nőtt. A koronavírus-járvány kitörésével párhuzamosan, a különböző házhozszállítási szolgáltatások és az érintésmentes fizetés gyors terjedésének hatására az internetes kártya-elfogadóhelyek száma is nőtt. Az érintőkártyák száma 247 ezerrel (3,1 százalékkal) emelkedett a negyedév során, így március végére megközelítette a 8,3 milliót, arányuk pedig az összes fizetési kártyán belül meghaladta a 86 százalékot. Az elfogadóhelyek száma megközelítette a 115 ezret, a POS termináloké pedig a 148 ezer darabot.
Kevesebbszer veszünk ki pénzt
Jelentősen átrendeződött a hagyományos és érintéses vásárlási tranzakciók aránya is, amit a kötelező PIN kód használat értékhatárának emelése tovább erősíthet a jövőben. Az érintéses vásárlási tranzakciók aránya 4,3 százalékpontos emelkedést követően megközelítette a 93 százalékot, értéke pedig - 6,8 százalékpontos bővüléssel - meghaladta a 85 százalékot.
A belföldi készpénzfelvételek száma azonban több mint 4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a készpénzfelvételek értéke azonban 8 százalékkal növekedett. Az egy tranzakcióra jutó érték több mint 13 százalékos emelkedéssel megközelítette a 87 ezer forintot az első negyedévben - közölte az MNB.
Futurisztikus szkafandert mutattak be a koronavírus ellen - a részletekért olvassa el társportálunk, az nlc.hu cikkét!