A leggyakoribb élősködők a testünkben

Sokkal gyakrabban fertőzik meg paraziták az emberi szervezetet, mint sokan gondolnák, mi több, olykor észre sem vesszük, hogy nem vagyunk egyedül a bőrünkben. Lássuk, milyen élőlényekkel kell kényszerűen együtt élnünk.

Fejtetű

Hogyan előzhető meg a tetvesség? Részletek itt.

Leggyakrabban gyerekközösségekben előforduló vérszívó élősködők, amelyek a hajunkban és a fejbőrünkön élnek. Bár betegségeket nem terjesztenek, jelenlétük elég kellemetlen, hiszen a fejtetvesség többnyire erős viszketéssel és vakarózással jár. Gyógyszertárban vény nélkül is kaphatóak tetűirtó készítmények, illetve olyan speciális fésű, amellyel hajmosás után kell átfésülni a hajat, hogy eltávolítsuk a tetveket és a serkéket.

Ótvar

Az ótvar valójában nem féreg, hanem egy gombás fertőzés . Kérjük háziorvosunk vagy gyógyszerészünk tanácsát a megfelelő gombaellenes készítmény kiválasztásához, amelynek segítségével leszámolhatunk vele.

Horogféreg

A bőrön át kerül a szervezetbe: leggyakrabban úgy, ha ürülékkel szennyezett talajon sétálunk mezítláb. A testbe jutva ezek a férgek az emésztőrendszerben élnek egy ideig, gyomorfájást, köhögést vagy zihálást is okozhatnak, de a fertőzés többnyire magától elmúlik, nem igényel kezelést.

A fejtetvektől gyógyszertári eszközökkel is megszabadulhatunk
A fejtetvektől gyógyszertári eszközökkel is megszabadulhatunk

Galandféreg

Fertőzött ételek, például húsok fogyasztásával juthat be a szervezetünkbe. Hasmenés, hasi görcsök és súlycsökkenés mutathatja ennek a parazitának a jelenlétét. Ha galandféregre gyanakszunk, mielőbb forduljunk orvoshoz!

Szőrtüszőatka (Demodex)

A kor előrehaladtával mindenkinél megjelennek, hatvanéves kor körül már néhány ezer is lehet ezekből az arcunkon. Nagyon aprók és teljesen átlátszóak, így szabad szemmel nem lehet látni őket. De nem is kell aggódnunk miattuk, sőt jelenlétük végül is hasznosnak mondható: megeszik az elhalt hámsejteket.

Rüh

A rühességet a Sarcoptes scabiei nevű atka okozza, kiütésekkel és igen erős viszketéssel jár. Forduljunk orvoshoz, ha rühességre gyanakszunk, illetve mossuk ki ruháinkat és az ágyneműt is!

Giardiázis

Okozója a Giardia nevű egysejtű , amely vízben vagy állati székletben fordul elő. Az emberi szervezetben viszonylag könnyen megtelepedik, és felnőtteknél nagyjából az esetek felében, gyermekeknél pedig még ennél is nagyobb arányban okoz hasmenést, olykor tartós emésztőrendszeri panaszokat.

Köldökünknél élő baktériumok

Több száz, sőt egyes kutatások szerint akár több mint kétezer különböző baktérium is élhet a köldökünk környékén, ami akár betegségeket is okozhat. Hogy miért lett a köldök a baktériumok melegágya? A válasz egyszerű: ezt a testrészünket kevesen mossuk meg rendesen.

Candida

Száraz, viszkető, duzzadt bőr jelzi ennek a gombafajnak a jelenlétét, illetve a nyelven és a szájban megjelenhet fehér lepedék. Gombaellenes készítményekkel jól kezelhető.

Bélflóra

A gyomortól a végbélig haladva egyre több és több hasznos baktérium található az emésztőrendszerünkben, ezeket hívjuk összefoglaló néven bélflórának . Ezek a mikroorganizmusok fontos szerepet töltenek be az anyagcsere-folyamatokban, kialakult egyensúlyuk felborulása pedig komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.

Fogas kérdés

A szánkban baktériumok, vírusok és gombák is élhetnek egyidőben, sajátos egyensúlyt alkotva. Ha viszont ez az egyensúly megbomlik, akkor kezdődhetnek a gondok, mint például a fogszuvasodás vagy a fogínyproblémák.

Lactobacillus

A hüvelyi baktériumflóra egyensúlyáért felelnek ezek a baktériumok, amelyek segítenek a betegségek kivédésében.

Hónaljban élő baktériumok

Ezekről kevés szó esik, pedig szerepük nemcsak annyiból áll, hogy a testszagért felelősek, hanem más kórokozókat is segíthetnek távol tartani. A hónalj baktériumainak egyensúlya elég érzékeny, amely felborulhat például izzadásgátlók használata következtében.

Forrás: webmd.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra