Így előzheted meg a vastagbélrák kialakulását

Egy rákos megbetegedés hátterében genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszhatnak, a legnagyobb rizikónövelő faktor azonban az életmódunk. Szerencsére sosem késő változtatni a rossz szokásainkon, így pedig jelentősen csökkenthetjük egyebek mellett a vastag- és végbélrák kialakulásának kockázatát is.

Meglepő lehet, de a vastagbél teljes hossza körülbelül 150-180 centiméter – ennek utolsó 20-25 centijét nevezzük végbélnek. Az esetek 75-80 százalékában az utolsó 60 centis szakaszon alakul ki tumor. A vastag- és végbéldaganatokat összefoglaló néven kolorektális rákoknak nevezzük.

kislány eperrel eteti az apját
Az egyik legfontosabb lépés az egészséges, rostdús táplálkozás. Fotó: Getty Images

Így csökkenthetjük a kockázatokat

A vastag- és végbélrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedésnek számít Magyarországon, és halálozási arány tekintetében is a második-harmadik helyen áll. Nagy fontos lenne tehát, hogy kiemelt figyelmet fordítsunk a megelőzésre. A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) infografikája szerint ehhez az alábbiakat fontos megtennünk:

  • Táplálkozzunk egészségesen!
  • Fogyasszunk sok rostdús élelmiszert!
  • Mozogjunk rendszeresen!
  • Törekedjünk az ideális testsúlyunk elérésére és megtartására!
  • Szokjunk le a dohányzásról!
  • Kerüljük a túlzott alkoholfogyasztást!
  • Ügyeljünk a lelki egyensúlyunkra!
  • Sajátítsunk el stresszkezelési technikákat!
  • Gondoskodjunk a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásról!

Fontos, hogy a befolyásolható kockázati tényezőket a minimálisra csökkentsük – jegyezte meg az NNK. A fentiek mellett az egészségtudatos életmód fontos része az is, hogy kellemetlen, emésztőrendszeri és székletürítési panaszainkkal mielőbb forduljunk orvoshoz, illetve rendszeresen járjunk el az életmentő szűrővizsgálatokra is.

A daganatok nem válogatnak, és sajnos a fiatalabb korosztályt is veszélyeztetik. Nincs ez másként a vastagbéldaganatok esetében sem. Mutatjuk, kinek ajánlott a vastagbélrákszűrés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

)
Milyen betegségeket okozhat kutyáknál a kullancs?

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +10, +20 °C
Minimum: -2, +6 °C

Erősen felhős lesz az ég, a nap második felétől egyre többfelé lehet eső, zápor. Erős délnyugati szél mellett 10, 20 fokig melegszik a levegő. Csütörtökön melegfronti hatás érvényesül. Az érzékenyek körében puffadás és egyéb emésztési panaszok jelentkezhetnek, emellett keringési problémák léphetnek fel. Az arra hajlamosak akár intenzív migrént is tapasztalhatnak. Gyakori lehet a fáradékonyság és a dekoncentráltság. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás süllyed.

Egészséget befolyásoló hatások: