Szem előtt tartandó: kullancscsípés

A kullancscsípések eredményeként kialakuló borreliózis a szemre nézve is súlyos következményekkel járhat.

A kullancscsípések eredményeként kialakuló borreliózis a szemre nézve is súlyos következményekkel járhat.

A bakteriális fertőzés későbbi stádiumában ugyanis a betegek 5 %-ánál neuroborreliózis alakul ki, aminek a jellemzője egyes agyidegek funkcióvesztése, beleértve a látóideg bénulását is. A kettőslátás mellett a szem belső részeiben is súlyos gyulladások alakulhatnak ki. Gyulladás jöhet létre az éleslátás helyén, a makulán, ami átterjedhet a kötőhártyára, a szaruhártyára és a retina ereire is. Csak az időben elkezdett antibiotikum-kezelés véd meg a maradandó károsodásoktól.

Mivel a borreliózis okozta szembetegségek csak a csípést követően, hetek vagy hónapok elteltével jelentkeznek, kiemelkedő fontosságú, hogy a beteg az első tünetek jelentkezésekor a szemész szakorvost felkeresse. A kullancscsípés időpontját minden esetben fel kell jegyezni, és mindig kell arra gondolni, hogy a szemek is érintettek lehetnek a fertőzés következtében.

Zeckenbiss kann auch dem Auge schaden, Neuroborreliose greift Hirnnerven an. Öst. Apoth.-Ztg. 12, (2007). 2007. 06. 13.

BM

Gyógyszerészet

(2007.07.30. 10:02)

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Ekkor kell átállítani az órákat – idén könnyű eltéveszteni
gyógyszerfelírás
Eldőlt, nagy változás jön a gyógyszerfelírásban – Hivatalosan is kihirdették
A 10 legjobb kutyafajta kisgyerekes családoknak – Kistestűtől a nagytestűig
magas rosttartalom
Ugyanolyan rostdús, mint az útifűmaghéj, de negyedannyiba kerül – ez a 3 legjobb alternatíva
Az Alzheimer-kór 16 korai jele: nem mindig a feledékenység az első tünet
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Jobbára erősen felhős vagy borult marad az idő. Az ország keleti kétharmadán többfelé várható eső, zápor, a legtöbb csapadék az Alföldön egy összeáramlási vonal mentén hullhat, ott jelentős mennyiség is összegyűlhet. A nyugati megyékben ugyanakkor csak kevés helyen eshet. Az északi, északnyugati szél többfelé lesz erős, de viharos lökések már csak a Balatonnál és Sopron térségében valószínűek.A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 7 és 13 fok között várható, északkeleten, keleten lehet ennél pár fokkal melegebb, míg a tartósan csapadékos helyeken hidegebb idő.Késő este 5, 11 fok valószínű. Hétfőn várhatóan nem kell erős fronthatástól tartani.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Szem és látás: alaptudás, mégis sokan hibáznak – Teszteld magad kvízünkben! Szemünk egészsége kellő törődést igényel a mindennapokban, sokszor mégis megfeledkezünk róla. Mennyire vagy jártas a témában? Teszteld a tudásod kvízünkben!
kvíz
Kvíz: meddig tart egy pánikroham? – Felismernéd a figyelmeztető jeleket? Heves szívdobogás, légszomj, halálfélelem – a pánikbetegség tünetei sokakat megijesztenek, mégis rengeteg tévhit kering róla. Teszteld, mennyire ismered!