Miért rángatózik a szemünk?
Káros vagy ártalmatlan?A szem rángatózása a felső szemhéj ismétlődő, önkéntelen izomrángása, pislogása. Nem tudjuk pontosan, hogy mi okozhatja. Lehet teljesen ártalmatlan, de jelezhet súlyosabb problémákat is.
Szemsérülések
A szem a legkülönfélébb tevékenységek közben sérülhet. A motorizáció terjedése, a technika fejlődése, a szabadidő eltöltésének egyre változatosabb formái növelték a szemet ért balesetek számát. Számos adat bizonyítja, hogy a szemsérülések óriási terhet jelentenek az egész társadalom számára A szem sérülése lehet mechanikai, vegyi, elektromos, illetve sugárzás által kiváltott. Tudjon meg többet, kattintson!
Bizonyos esetekben a görcsös összehúzódások nemcsak a szemet, hanem az egész arcot (pontosabban annak egyik oldalát) érinti, és például a száj körüli izmok is görcsösen összerándulhatnak.
Mikor forduljunk orvoshoz a szemrángatózással?
Akkor érdemes orvoshoz menni, ha a tünetek legalább egy hete tartanak, ha a görcsök annyira erősek, hogy az egész szemünk lezáródik, ha a görcsök nemcsak a szemünket, hanem az arc egyéb területeit is érintik. Szintén orvosi vizsgálatot igényel, ha a szem bepirosodik, bedagad vagy váladékozik. Forduljunk akkor is orvoshoz, ha a felső szemhéj lefittyed.
Ártalmatlan tünet a szemrángatózás?
Az enyhébb szemrángatózás általában rövid időn belül magától elmúlik, de ha gyakran visszatér, akkor érdemes csökkenteni a koffein és az alkohol, illetve az elszívott cigaretták mennyiségét. Emellett természetesen érdemes minél stresszmentesebb életre törekedni.
Ha irritáció vagy gyulladás okozza a szemrángatózást, akkor elsősorban ezt kell gyógyítani, például szemcseppek segítségével. Egyéb esetekben botoxinjekciót javasolhatnak, ez ugyanis lebéníthatja az érintett izmokat. Végső esetben műtét lehet a megoldás, melynek során bizonyos izmokat, illetve idegeket eltávolítanak.
Értékelje a cikket!