Nyaralási tippek kontaktlencsét viselőknek

A nyaralás megszervezése és biztonságos kivitelezése nem egyszerű koronavírus-járvány idején, hát, még ha kontaktlencsét viselünk, ami amúgy is megnövelheti a fertőzés kockázatát, s nemcsak a koronavírusét.

Nyaraláskor hajlamosabbak vagyunk mindent lazábban kezelni, kevésbé ügyelünk a diétánkra, gyakrabban feledkezünk meg a fényvédőkrém ismételt felviteléről, és sajnos az sem ritka, hogy a kontaktlencsénket sem épp úgy vagy annyi ideig használjuk, mint kellene. De ha például olyan területre utazunk, ahol az általános higiénés körülmények sem épp a legideálisabbak, még a legnagyobb körültekintés mellett sem lesz egyszerű a dolgunk. Az alábbi tippekkel a szemfertőzés elkerülésében szeretnénk segítséget nyújtani.

Nemcsak nyáron rejt veszélyeket Becslések szerint körülbelül 125 millió ember hord világszerte kontaktlencsét. Az elmúlt évtizedekben robbanásszerűen terjedt el a használatuk, hiszen segítségükkel számos olyan kényelmetlenséget ki lehet küszöbölni, amellyel a szemüveget viselők nap mint nap küzdenek. A kontaktlencse azonban veszélyt is jelenthet azok számára, akik nem tartják be maradéktalanul a kezelési és higiéniai szabályokat. Hogy melyek ezek, korábbi cikkünkre kattintva elolvashatja.

Utazás előtt

Lehetőleg ne az utolsó pillanatra hagyjuk szemészünk meglátogatását, vagy az új kontaktlencsék, kontaktlencse-folyadékok, pótlencsék és tartók beszerzését, mert könnyen kicsúszhatunk az időből. Ne feledjük, nemcsak a lencsét kell adott időközönként cserélni, de a tartót is érdemes legalább 3 havonta. A pótlencsék sosem feleslegesek egy utazás során, viszont életmentőek lehetnek, de még így is tegyünk be szemüveget és természetesen megfelelő UV-védelemmel ellátott napszemüveget is, hogy a káros sugaraktól megfelelően óvhassuk szemünket. Ha pedig elveszítettük a lencsénket külföldön és nincs nálunk pótlencse, akkor se vegyünk olyat, amit nem kimondottan nekünk írtak fel, ezzel ugyanis szemünk és látásunk épségét is kockáztathatjuk.

Soha ne fürödjünk kontaktlencsében, sem a természetes vizekben, sem a medencékben. Fotó: Getty Images
Soha ne fürödjünk kontaktlencsében, sem a természetes vizekben, sem a medencékben. Fotó: Getty Images

A pakolásnál azt se felejtsük el, ha repülővel és kézi poggyásszal utazunk, akkor a fedélzetre legfeljebb 100 ml folyadékot vihetünk fel egyben, azaz egy nagyobb 300 vagy 500 ml-es kontaktlencse folyadékot simán kidobathatnak velünk az ellenőrzéskor. Kerüljük el a bosszúságot és a felesleges kiadást! A jó megoldás, ha kisebb kiszerelésű kontaktlencse ápolót szerzünk be.

Útközben inkább viseljünk szemüveget

Ha közúton, saját járművel közlekedünk, van esély rá, hogy ha szükséges, akkor megfelelő higiénés körülmények között igazítsunk a kontaktlencsénken vagy cseréljük ki azt. Vonaton, repülőn vagy buszon azonban ezt már kicsivel nehézkesebb elvégezni, ezért ha tehetjük, az utazás idejére válasszuk a szemüveget. A repülőn amúgyis sokkal szárazabb a levegő, amitől égő, szúró érzés keletkezhet a szemünkben. Megjegyzendő azonban, hogy a maszk viselése a jelen járványhelyzetben sok helyen kötelező, így arra számítsunk, hogy bepárásodhat a szemüvegünk. Érdemes előtte kezelni valamilyen folyadékkal vagy szappanos vízzel a szemüveglencséket, hogy mérsékeljük ennek az esélyét.

Ilyenkor soha ne hordjunk kontaktlencsét

A szemészek a nyári időszakban sokkal többször találkoznak szemfertőzésekkel , ezek jelentős része ráadásul pont nyaraláskor alakul ki. Ha nem szeretnénk kockáztatni, akkor figyeljünk arra, hogy soha ne fürödjünk kontaktlencsében, sem a természetes vizekben, sem a medencékben, de még csak a zuhany alá se álljunk be úgy, mivel főleg a déli országokban a csapvízben is előfordulhatnak olyan kórokozók, amelyek megbetegíthetik szemünket. Főképp, ha a kontaktlencse és a szem közötti, szaporodásukhoz ideális területre kerülnek. A hajókirándulásnál, csúszdaparkban, delfin show-nál is legyünk elővigyázatosak, nehogy víz fröccsenjen a szemünkbe.

Fő az elővigyázatosság

A legfontosabb, hogy mielőtt a szemünkhöz érünk - amely a koronavírus számára ideális "belépési pont"- mindig alaposan mossunk kezet szappannal, vagy használjunk kézfertőtlenítőt. Soha ne mossuk le vízzel a lencséket, és ne is tároljuk abban. Azt se felejtsük el, hogy a kontaktlencsetartóban lévő folyadékot mindig teljesen le kell cserélni, mert fertőzésveszélyes lehet csak frissel felönteni a régit, amelyben akár már elszaporodhattak a kórokozók.

Lencse helyett lézer

Ha azonban nem szeretnénk minden nyáron (illetve minden utazásnál) ezt a procedúrát végigcsinálni, főképp most, a koronavírus-járvány idején, akkor érdemes elgondolkodni a lézeres szemműtéten , ami hosszú távú, kényelmes alternatívát biztosíthat. Azt követően biztosan nem kell majd amiatt aggódnunk, hogy pont a legrosszabbkor hagyjuk el a lencsénk, fertőződik el a szemünk, mert csere közben valami hiba csúszott a gépezetbe. De azért se fáj majd a fejünk, hogy a szemüvegünket otthon felejtettük, s "vakon" vagyunk kénytelenek a tengerben fürdőzni, lemaradva a táj szépségeiről.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra