Lézeres olvasószemüveg-kezelés: így zajlik a műtét

Negyvenéves kor felett egyre több embert érint az úgynevezett öregszeműség, ami miatt nehezebben tudnak fókuszálni a közeli tárgyakra. Szerencsére nem az olvasószemüveg és a kontaktlencse az egyetlen megoldás, a lézeres kezelés is sokaknak segíthet. Hogyan zajlik egy ilyen műtét?

Sok ember tapasztalja, hogy a korral látása romlani kezd, és egyre nagyobb gondot okoz a közeli tárgyakra fókuszálás. Nagyjából a negyvenes éveinktől a szemlencse egyre inkább veszít a rugalmasságából, ami miatt nehezebben tud fókuszálni a szem a közeli dolgokra. Ez az állapot az úgynevezett presbyopia, más néven öregszeműség , amely világszerte közel kétmilliárd embert érint valamilyen mértékben. Amellett, hogy sok kellemetlenséget okoz a mindennapokban, szemfáradtsággal és fejfájással is járhat, ami miatt mindenképp orvosolni kell. Bár a látásproblémát az olvasószemüveg, illetve bizonyos kontaktlencsék is korrigálhatják, léteznek azonban olyan lézeres szemműtétek is, amelyek tartós megoldást biztosítanak. Hogyan zajlik egy ilyen műtét? Kell-e félni tőle?

Miért alakul ki szemszárazság? A szemszárazság vagy száraz szem szindróma az egyik leggyakoribb szemészeti probléma, Magyarországon a felnőtt lakosság közel 40 százalékát érintheti. De miért alakul ki, és mit tehetünk ellene? Kattintson a részletekért!

Így zajlik a lézeres olvasószemüveg-kezelés

A legfontosabb tudnivaló, hogy a lézeres olvasószemüveg-kezelés mára rutin beavatkozásnak számít, aminek köszönhetően a pácienseknek nem kell komolyabb komplikációktól tartaniuk. A megfelelő látásélességet úgynevezett lebenyes eljárással állítják vissza. Az eljárás nem jár fájdalommal, valamint a gyógyulási folyamat is gyors.

A műtét során a két szemet eltérő módon korrigálják: a domináns szemet nullásra, a másikat pedig mínuszos dioptriára "csiszolja" a lézer, így az előbbivel távolra, a másikkal közelre láthat jobban a páciens. Az agyunk ezt a két képet mossa egybe, a kezelt személy így a két szemmel a távoli és a közeli tárgyakat is jól látja. Persze az átállás hosszabb időt is igénybe vehet, ez alatt együtt kell használni a két szemet, nem jó, ha az egyiket letakarva próbáljuk a másik élességét tesztelni.

Korral a látás is romlani kezd és egyre nagyobb gondot okozhat az olvasás. Fotó: Getty Images
Korral a látás is romlani kezd és egyre nagyobb gondot okozhat az olvasás. Fotó: Getty Images

A kezelést követően a látásélesség szinte azonnal helyreáll, bár a szem néhány óráig még érzékenyebb lehet a fényre. Hosszabb pihenőidőre nincs utána szükség, általában 1-2 nappal a beavatkozást követően visszatérhetünk a mindennapi teendőkhöz. Ebben az időszakban az arcunkat csak óvatosan mossuk meg, a szemet semmiképpen ne dörzsöljük. Körülbelül egy hétig óvni kell a szappanos, samponos víztől is.

Az utókezelés ennél hosszabb ideig tart, körülbelül három hétig gyulladáscsökkentő szemcseppet kell használni, nagyjából fél évig pedig műkönnyet is kell csepegtetni a szembe. Utóbbi különösen fontos a szemszárazságra hajlamosabb, idősebb korosztály számára.

Mikor nem lehet elvégezni?

Bár a lézeres kezelés szinte semmilyen komolyabb szövődménnyel nem jár, nem mindenkinek nyújthat megoldást a látásproblémáira. 65 éves kor felett a lézeres eljárás már nem biztosíthat minden esetben optimális eredményt, a fénytörési hibát idősebb korban ezért műlencse beültetésével korrigálják. Kizáró ok lehet az is, ha a páciens valamilyen más szemészeti betegséggel is küzd. A lézeres kezelést minden esetben egy alapos szemészeti vizsgálat előzi meg, aminek során az orvos felméri, hogy kinek milyen kezelés javasolt az optimális látásélesség eléréséhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra