Itt a magyarázat, hogy miért hízunk nyáron

Azt gondolhatnánk, hogy nyáron a meleg miatt fogyni fogunk, hiszen a legtöbb fizikai tevékenység érezhetően nagyobb megerőltetésbe kerül, mint a hűvösebb időszakokban. De ez a képzet csalóka - lássuk, miért.

A közelmúltban publikált tanulmányok azt mutatják, hogy a gyerekek az iskolai év során fogynak, nyáron pedig híznak, mert a menzai étkeztetést felváltja a nagymama sokkal finomabb főztje, a cukros italok fokozott fogyasztása, valamint az aktivitás, a pihenés és alvás arányai is átalakulnak. Lehetséges, hogy a felnőtteknél is hasonló változások okozhatják a nyári súlygyarapodást.

sör nyár
A nyári hízás nem egyszerűen az evés-ivás miatt következik be. Fotó: 123rf

Bizonyított, hogy nyáron az emberek kevesebbet alszanak a hosszabb ideig tartó nappali fény és a megemelkedett hőmérséklet miatt, amelyek akadályozzák a kényelmes pihenést. Az alváshiány pedig növeli a kortizol termelését. Ez a stresszhormon fokozza a cukor iránti sóvárgást, ösztönzi a zsír eltárolását és az általános súlygyarapodást. A folyamat célja, hogy felkészítse a szervezetet a "megküzdésre". Az emberek többsége a szabadsága előtt fáradt, ideges, amit fokoz a tudatalattijukban motoszkáló gondolat, hogy csak egy keveset kell kibírniuk a lazításig. Ráadásul sokan hajlamosak a jó megjelenés érdekében diétába fogni a szabadság előtti stresszes időszakban, ami további terheket ró a szervezetre. Mindezen tényezők aztán jól előkészítik a hízást, mert a szabadság alatt aztán nem tagadunk meg magunktól semmit, legyen szó akár koktélokról, sörökről, cukros italokról, édességekről és más kalóriadús fogásokról.

Készületlenül ér a biológiai válasz

Nem csoda, ha a dietetikusok és fitneszszakemberek a nyári súlygyarapodást gyakran egyszerűen a vakáció előtti próbálkozásokra adott biológiai válasznak tekintik. A szervezetnek megvan a maga gyarapodás-csökkenés ciklusa, amelyet az extrémebb étrend összetömöríthet. Tehát a nyaralás előtti intenzív koplalás valószínűleg maga után fogja vonni a hízást.

A nyári jojó-effektus azzal indul, hogy az emberek a szezon elején próbálnak meg lefogyni ahelyett, hogy egész évben fokozatosan adnák le a dekákat. Ez pedig az anyagcseréjüket számos módon kimeríti. A kalóriahiány lassítja a termogenezist - azt a folyamatot, amely során a szervezet hőtermelésre, a táplálék megemésztésére használja a kalóriákat, közben pedig zsírt éget el. De növeli az általános fáradtságot is, ami elriaszt a testmozgástól. Az extrém étrend az izmok leépüléshez is vezet, ami azt jelenti, hogy a szervezet mind a fizikai aktivitás, mind a pihenés során kevesebb kalóriát éget el. Egyes tápanyagok megvonása pedig tovább rontja az alvást, ami szintén meglátszik az anyagcserén. A vakációzók aztán ebben az állapotukban megérkeznek a grillpartikra és a strandbüfékhez, ahol valóságos vihart keltenek a szervezetükben a bevitt rengeteg kalóriával, amelyet az igyekszik is eltárolni, hiszen a kevesebb kalória- és tápanyagbevitelből azt érzékelte, hogy cudar világ fog következni. Ezért is készült a "megküzdésre".

Míg a kellemesen meleg hőmérséklet ösztönzi a fizikai tevékenységeket, az igazán forró napok éppen ellentétes hatást gyakorolnak. Inkább mindenki otthon vagy a napernyő alatt üldögél, és csak a legelszántabbak tréningeznek. Az American College of Sports Medicine a szabadtéri edzéstől való tartózkodást javasolja, ha 32 Celsius-foknál melegebb van, és ez vonatkozik mindenkire, aki tartósan dolgozik - írja a fatherly.com . Sportversenyeket és egyéb kültéri tevékenységeket pedig nem szabad 28 foknál melegebb időben tartani. Ha pedig a páratartalom is magas, akkor egyáltalán nem biztos, hogy az erős fizikai igénybevétel biztonságos. Ezért a strandon szokásos röplabdázás vagy kispályás foci intenzitása és időtartama is jól átgondolandó. A fogyasztói trendek adatai megerősítik, hogy miközben többen sportolnak nyáron szabadtéren, sokkal többen gurítanak le egy-egy sört vagy nyalnak el egy fagyit is, illetve csillapítják az éhségüket hotdoggal, hamburgerrel, lángossal és másféle hizlaló ételekkel.

A tavasz csodája

Persze ettől a téli súlygyarapodás még valóságos. Kutatások azt is kimutatták, hogy az ünnepi szezonban az emberek október és január között hajlamosak plusz kilókat felszedni, amit elősegít a fizikai aktivitást csökkentő és a kényelmes viselkedést támogató hideg időjárás. A hidegnek azonban hozzájárul a barna zsír égetéséhez is, ami más zsírok égetését is kiváltja, valamint a didergés is további kalóriákat éget.

Ha sok cukros, zsíros ételt eszünk, és keveset, vagy egyáltalán nem mozgunk, akkor hízni fogunk, ez teljesen egyértelmű. Vannak azonban egyéb tényezők is, amelyek súlynövekedést okozhatnak. Olyanok, amikre elsőre talán nem is gondolnánk. Részletek!

De ha az emberek hajlamosak nyáron és télen is súlyt felszedni , akkor mindenki csak egyre hízik egész évben? Egyáltalán nem. A tavasz az az évszak, amely jobban kedvez az egészséges táplálkozásnak, a testmozgásnak és a fogyásnak, mint bármely más időszaka az évnek. A kutatások azt mutatják, hogy az emberek nagyobb valószínűséggel gondolkodnak a fogyásról a téli és nyári hónapokban, de a tavaszi hónapok azok, amikor ténylegesen képesek is kivitelezni a terveket. Ilyenkor ugyanis átlagosan naponta 86 kalóriával kevesebbet fogyasztunk, mint ősszel, ráadásul nagyobb valószínűséggel mozgunk a szabadban, és hosszabb ideig is végzünk fizikai tevékenységet. Aki nyáron hízik, s nincs elég önbizalma vagy akaratereje a fogyás fegyelmezett évközbeni levezényléséhez, ezek szerint már csak a következő tavaszban reménykedhet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra