Ezt együk, hogy megelőzzük a mellrákot

Egy egyszerű étrendi változtatás negyedével csökkenheti a mellrák kockázatát - állítják amerikai kutatók.

Az Egyesült Államok Nemzeti Rákkutató Intézete (US National Cancer Institute - NCI) a közelmúltban publikálta egy átfogó tanulmány eredményeit. A tudósok több mint 42 ezer - 35 és 74 év közötti - nő étrendjét és ételkészítései módszereit vizsgálták meg. Az alanyokat nyolc éven át követték nyomon. Arra voltak kíváncsiak, hogy milyen összefüggés lehet a táplálkozási szokások és a mellrák kialakulása között.

csirke, csirkehús, szárnyas, baromfi, húsfogyasztás, vörös hús, mellrák, emlőrák, daganatok
Egy egyszerű étrendi változtatás negyedével csökkenheti a mellrák kockázatát. Fotó: 123rf

Meglepő eredmények

A nyolc év alatt összesen 1536 nőnél diagnosztizáltak emlőrákot. Azoknál a nőknél, akik jelentős mennyiségű vörös húst fogyasztottak, 23 százalékkal nagyobb volt a daganattípus kialakulásának kockázata. Azok viszont, akiknek szárnyasok is szerepeltek az étrendjében, 15 százalékkal kisebb eséllyel lettek betegek. Akik pedig teljesen lecserélték a steaket, kolbászt és vadhúsokat kacsára, pulykára vagy csirkére, azoknál átlagosan 28 százalékkal csökkent a mellrák veszélye. Az ételek elkészítési módja (sütés vagy grillezés) és a betegség kialakulása között nem láttak összefüggést a tudósok, ahogyan az alanyok bőrszínét, súlyát, illetve sportolási- és alkoholfogyasztási szokásait tekintve sem.

Tények és tévhitek: mitől alakulhat ki mellrák? A válaszért kattintson ide!

A kutatásban résztvevő nők számára egyébként nem volt ismeretlen az emlőrák elleni küzdelem. Náluk a tanulmányt megelőző időszakban nem diagnosztizálták ezt a daganattípust, de lánytestvérüknél vagy féltestvérüknél igen. Egyes szakértők épp ezért óvatosságra intenek a fenti eredményekkel szemben, hangsúlyozva a genetikai kockázat szerepét.

Egy brit tudós például kiemelte, hogy nagyon kevés annak az esélye, hogy valakinél a vörös húsok fogyasztása miatt alakuljon ki mellrák. Ugyanakkor hozzátette, hogy ennek a fenti kutatásnak az eredményeit is fel lehetne használni, hogy megértsük az étrendünk szerepét a rák esetleges kialakulásában és fejlődésében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tényleg rákot okozhat a vörös hús?

Korábbi kutatások eredményei is összefüggésbe hozták már a vörös húsokat a tumorképződéssel. Egyes szakértők úgy vélik, ez a hústípus rákkeltő anyagokat tartalmazhat, ilyenek például az N-nitroso vegyületek vagy az N-glikolil-neuraminsav nevű sziálsav. Azt azonban, hogy a vörös hús tényleg rákot okoz, eddig nem bizonyították egyértelműen a tudósok. Egyelőre az sem teljesen világos, hogy a csirke-, pulyka- és kacsahús fogyasztása miért csökkentheti a mellrák kialakulásának valószínűségét. Egyesek szerint a kisebb zsírtartalom is közrejátszik ebben, illetve az is, hogy általánosságban véve egészségesebben étkeznek, akik a vörös húsok helyett a szárnyasokat választják.

Forrás: dailymail.co.uk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: +0 °C

Többnyire borult idő várható. Délelőtt csak kisebb körzetekben, később már nagyobb területen, főként nyugaton és délen szakadozik, csökken a felhőzet, de akkor is csak átmeneti jelleggel. Kora délelőttig a Dunántúlon, a Duna-Tisza köze déli felén fordulhat elő eső, emellett északkeleten néhol hószállingózás, havas eső is kialakulhat. A déli, délkeleti szél helyenként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 1 és 9, késő este -1 és +4 fok között alakul. Úgyhogy ezúttal a melegfrontra érzékenyek készülhetnek tünetekre – ez a teljes hétvégére igaz lesz.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra