A cukorbetegeknek naponta többször kell megszúrniuk magukat, a kellemetlenség miatt pedig egyre nagyobb igény van arra, hogy a gyógyszereket szájon keresztül szedhessék be - nyilatkozta a kutatásban résztvevő Samir Mitragotri vegyészmérnök-professzor.
Az amerikai egészségügyi és prevenciós központ tavalyi felmérései szerint Amerikában mintegy 29 millió diabéteszes él, legtöbbjük rendszeres inzulinpótlásra szorul. Azoknak, akik képtelenek elviselni a tűszúrást, ez nagy problémát jelent, oda is vezethet, hogy a tűszúrástól való félelmükben nem vagy nem pontosan adják be az inzulint, emiatt pedig akár kórházba is kerülhetnek.
Már most is több olyan szájon át szedhető készítmény van, amelynek hatására testünk jobb inzulintermelésre képes, de az orvostudomány még mindig azt a tablettát vagy pirulát várja, amely képes inzulint szállítani. Annak is megvan persze az oka, hogy ez miért nem készült el mindeddig: a gyógyszert át kell juttatni a gyomron és a béljáraton, ezek pedig erős fehérjebontók.
Az új tabletta viszont felépítésének köszönhetően képes ellenállni a gyomorsavnak és el tudja juttatni a benne tárolt inzulint a vékonybélbe. A tabletta trükkje, hogy amikor a vékonybélben a kapszula kinyílik, abból minitapaszok áramlanak ki, amelyek feltapadnak a bél falára, az inzulin pedig ezekből jut el a véráramba. Így a fehérjebontó enzimek nem férnek hozzá, azaz a gyógyszer hatásfoka sem csökken. Természetesen hiába működik laborkörülmények között a mechanizmus, a pirulákat hosszas tesztelésnek és fejlesztésnek kell alávetni, mielőtt az FDA szabályozó testülete elfogadhatná azt.
Mitragotri azt is elárulta, hogy ezzel a módszerrel számos olyan fehérjét vagy fehérjealapú anyagokat (például növekedési hormonokat, antitesteket) lehetne juttatni a szervezetbe, amit most csak injekcióval tudunk.
Forrás: Sciencedaily.com