Diabéteszes fekély: miért jó a méz?

A cukorbetegség okozta lábszárfekély komoly életminőség-romlást eredményezhet, mivel nagy fájdalommal és fertőzésveszéllyel jár. Súlyos esetekben tartós mozgásképtelenséghez vezethet, végül pedig a végtag amputációját is elkerülhetetlenné teheti.

A már kialakult fekéllyel szemben egy idő után sokan feladják a harcot, hiszen kezelése igen nehézkes, főleg súlyosabb, hosszabb ideje fennálló formájában. Dr. Pop Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze szerint azonban létezik hatékony terápia, méghozzá a mézes sebkezelés, amellyel meglepő eredményeket lehet elérni.

méz, orvosi méz, cukorbetegség
Az orvosi méz meglepően hatásos a sebkezelésben

A diabéteszes lábszárfekélyek olyan komplex, krónikus sebek, amelyek hosszútávon igen negatív pszichés hatást gyakorolnak a betegek életére, illetve a betegségből eredő szövődmények miatt az érintettek jobban ki vannak téve a szívinfarktusnak, a stroke-nak és a korai halálozásnak, mint akik kórtörténetében ez a betegség nem szerepel. A terápia sikerességét gyakran hátráltatják a cukorbetegség szövődményei, például a neuropátia vagy az érrendszeri problémák. Egy igen hatásos terápiás módszerrel – a mézes sebkezeléssel – azonban igen jó eredményeket lehet elérni a fekélyek gyógyításában.

Méz a diabéteszes fekély kezelésében

A mézet már évszázadok óta használják a sebkezelésben, köszönhetően antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságának, így igen népszerű módszer az égési, műtéti, traumás és egyéb sebek gyógyításánál. Az utóbbi időkben azonban az orvostudomány felfigyelt a méz fekélyre gyakorolt hatására is, és több tanulmány is bizonyította eredményességét. A méz ugyanis felgyorsítja a sebgyógyulást , véd a fertőzésekkel szemben, csökkenti a gyulladást, az ödémát, és vízelvonó tulajdonsága miatt segíti a felső, elhalt szövetek leválását.

Egy Szaúd-Arábiában végzett, 15 hónapot átölelő tanulmány során 172 súlyos diabéteszes fekéllyel küzdő beteget vizsgáltak, és azt a következtetést vonták le, hogy a mézes sebkezelés hatására csökkent az amputációk száma, és jelentősen javult a sebgyógyulás is. A mézes sebkezelés pozitív hatásairól írt a Journal of the German Society of Dermatology is. Több sebkezelési módszert összehasonlítva úgy találták, hogy a manuka nevű méz volt az egyetlen olyan természetes szer, amely hatékonyabb volt a hagyományos orvosi módszereknél.

Orvosi méz szükséges

Természetesen nagy lehet a kísértés, hogy a fekélyben szenvedő beteg a boltokban található mézet alkalmazza, ám azzal nem érhető el ugyanaz a hatás, mint a gyógyászatban használt orvosi mézzel. Ez utóbbi ugyanis speciális sterilizálási folyamatokon esik keresztül, még mielőtt a sebet kezelnék vele. Ráadásul a mézes pólya felhelyezése előtt szakszerűen ki kell tisztítani a fekélyt, és csak utána szabad felvinni a mézet az adott területre, majd ráhelyezni a kötést – mondja dr. Pop Gábor. A szakember szerint a mézes sebkezelés kúraszerűen alkalmazható, és ilyenkor hozhatja a legjobb, tartós hatást. Hogy pontosan hány alkalomra van szükség, a fekély súlyosságától függ.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra