Cukorbetegség: ki hagyhatja el az inzulint?

A 2-es típusú cukorbetegség terápiájához nagyban hozzájárul a gyógyszeres és az inzulinos kezelés. Habár sokan úgy gondolják, hogy életük végéig szükségük lesz ezekre, a diabetológus szerint a gyógykészítmények idővel elhagyhatóvá válnak.

A cukorbetegség kezelése

Először is fontos leszögezni, hogy a cukorbetegség nem gyógyítható, ám megfelelő kezeléssel a normál vércukorértékek hosszú távon szinten tarthatóak. Ehhez ugyanakkor az orvos és a páciens közös munkájára, aktív közreműködésére van szükség.

A 2-es típusú diabétesz terápiája két fő részből áll: az elsődleges kezelési mód az életmódterápia . Ez személyre szabott szénhidrátdiétát és rendszeres testmozgást foglal magában. Amennyiben a vércukorértékek megengedik, úgy nincs feltétlenül szükség egyéb kezelésre, hiszen az életmódváltással a megemelkedett glükózértékek kordában tarthatóak. Amennyiben viszont a vércukorértékek túlzottan magasak, illetve ha a diéta és a mozgás önmagában nem vezet kellő eredményre, úgy gyógyszeres és inzulinos kezelésre is szükség lehet.

A 2-es típusú cukorbetegek megfelelő életmóddal megszabadulhatnak az inzulinadástól
A 2-es típusú cukorbetegek megfelelő életmóddal megszabadulhatnak az inzulinadástól

Meddig van szükség gyógykészítményekre?

Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk cukorbetegségre ?

Ha valaki kézhez kapja a cukorbetegség diagnózisát, úgy gondolhatja, hogy már élete végéig gyógyszereken fog élni. Pedig kitartással, az orvos, a dietetikus, illetve egy edző utasításainak betartásával a gyógyszer és az inzulin dózisa csökkenthető, majd egy idő után akár teljesen el is hagyható. Megfelelő táplálkozással és a túlsúly leadásával ugyanis a vércukorértékek mérsékelhetőek, ráadásul a mozgással javul a sejtek inzulinérzékenysége, csökken a HbA1c értéke , valamint az izommozgás során, az izomszövet összehúzódáskor aktívvá válik az izmok inzulint nem igénylő cukorfelvételi mechanizmusa, amely ezt követően 72 órán át is működésben maradhat.

Mivel a cukorbetegség végérvényesen nem gyógyítható, dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint a rendszeres orvos-beteg találkozóra akkor is szükség van, ha a páciens nem szed gyógyszert vagy inzulint. Előfordulhat ugyanis, hogy ismét vissza kell állni a korábbi terápiára, valamint a beteg hasznos tanácsokat, útmutatásokat kaphat olyan állapotok, események idejére, mint például terhesség, hányás és hasmenés, vagy éppen az utazás más klímára.

Milyen szövődményekkel járhat, ha nem kezelik megfelelően a cukorbetegséget? A leggyakoribb következményekről ide kattintva olvashat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra