2-es típusú cukorbetegség: mikor káros a fogyás?

A 2-es típusú diabéteszben szenvedőknél egyes ajánlások szerint a fogyás kívánatos a vércukorszint beállításához. De nem mindenkinél. Néhány ember egészségi állapotára kimondottan károsan hathat a súlyvesztés - derül ki egy új kutatásból.

A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőket gyakran arra ösztönzik, hogy fogyjanak, mivel az ideális testsúly elérése és megtartása hozzájárul a vércukorszint szinten tartásához. Azzal viszont eddig kevés tanulmány foglalkozott, hogy a diagnózis utáni súlycsökkenés hogyan befolyásolja az érintettek egészségét hosszú távon, beleértve az idő előtti elhalálozás és a különféle szívbetegségek kialakulásának kockázatát (utóbbi a cukorbetegség leggyakoribb szövődménye). Ezt vizsgálták legutóbbi tanulmányukban a Cambridge-i Egyetem kutatói.

fogyás cukorbetegség
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél kulcskérdés az ideális testsúly megtartása. Fotó: Getty Images

"Eredményeink azt mutatták, hogy a 2-es típusú diabétesz diagnosztizálását követő 5 éven belül a testtömeg tíz százalékánál nagyobb súlycsökkenés kétszeresére növelte az idő előtti halálozás kockázatát" - összegezte a theconversation.com oldalán Jean Strelitz, a Cambridge-i Egyetem tudományos munkatársa.

A nagy súlycsökkenés káros következményei

A kutatásba bevont 2730 brit, dán és holland felnőttnél - átlagéletkoruk 40 és 69 év között alakult - a részvételt megelőzően diagnosztizáltak 2-es típusú cukorbetegséget . A tanulmány készítői első körben, rögtön a diagnózis felállítását követően megmérték a résztvevők súlyát, amit egy, és öt évvel később megismételtek. A következő öt évben a kórházi és országos nyilvántartások segítségével nyomon követték, hogy a kutatásba bevontaknál diagnosztizáltak-e valamilyen szívbetegséget, és hányan hunytak el közülük.

Svájci tudósok összefüggést találtak a hasnyálmirigy sejtjeiben lévő biológiai óra zavara és a 2-es típusú diabétesz kialakulása között. A belső óra zavarai általában a gyakori időzónaváltásokra, a rendszertelen munkaidőre vagy az öregedésre vezethetők vissza. Egyre több bizonyíték mutat ugyanakkor arra, hogy ezek a zavarok jelentősen befolyásolják az anyagcsere-betegségek, köztük a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázatát. Részletek!

Az adatok összegzése után az derült ki, hogy a súlyvesztés utáni halálozás kockázata azoknál volt a legmagasabb, akiknek a betegség diagnosztizálásakor egyáltalán nem volt súlyfeleslegük. Akik a diagnózist követő évben meghíztak, háromszor nagyobb eséllyel haltak meg a 10 éves vizsgálat végére, mint azok, akik végig tartani tudták ideális testsúlyukat. A súlyvesztés majd a visszahízás kétszeresére növelte az érintettek körében a halálozás kockázatát.

Az eredmények ellenére volt, amire a tanulmány készítői nem kaptak választ. "A vizsgált időszakok egyikében sem találtunk összefüggést a súlyváltozások és a szívbetegségek kialakulásának kockázata között" - magyarázta Jean Strelitz. Ahogy egyelőre arra sincs magyarázat, hogy a súlycsökkenés miért növelheti a halálozás kockázatát.

Miért jelenthet kockázatot a súlycsökkenés?

Véleményük szerint a BMI (testtömeg-index) mellett más tényezők is szerepet játszhatnak, például hogy mennyire súlyos a cukorbetegség, fennáll-e más krónikus egészségi állapot, a beteg mennyire tudatosan él - megfelelően táplálkozik-e , mozog-e eleget - mivel ezek mind növelhetik a halálozás kockázatát. Annak érdekében, hogy kiderüljön, kiket érint előnyösen a súlycsökkenés, és kikre hat károsan, további kutatásokra van szükség.

"Vizsgálatunk az elsők között mutatja be, hogy a testsúly-indextől (BMI) függően a fogyásnak különböző hatásai lehetnek az egyes cukorbetegekre. Ez alapján azt mondhatjuk: lehetséges, hogy a fogyás nem minden 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőnek jó megoldás. Az érintettek számára adott súlycsökkentésre vonatkozó tanácsokat mindig aszerint érdemes alakítani, hogy figyelembe vesszük: a fogyás egyes betegeket teljesen másképpen érinthet" - hívta fel a figyelmet a legfontosabb tényezőre Strelitz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra