Milyen naptejet válasszunk?

Ne induljunk el vásárolni, mielőtt pontosan ismernénk, hogy mit is jelent az SPF, mire való a széles-spektrumú védelem, és persze az sem árt, ha a saját bőrtípusunkkal tisztában vagyunk. A napvédelemhez dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológus, a Dermatica orvosa ad tanácsokat.

Tudjunk meg mindent az SPF-ről!

A naptejek polcait böngészve már messziről kiszúrjuk a flakonokon, dobozokon elhelyezett nagyméretű számokat, ezek általában - gyártótól függően 15 és 50 között mozognak. A leggyakoribb a 30-as, illetve az érzékeny bőrűek és gyerekek számára az 50-es faktor számmal ellátott naptej. De mit is mutat ez a szám? Az angolul Sun Protection Factor, vagyis napvédő faktor jelöli azt, hogy az adott termék használata mellett mennyi ideig lehetünk a napon anélkül, hogy leégnénk - magyarázza dr. Vincze Ildikó.

Bőrtípustól is függ a faktorszám

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az SPF meghatározásánál az adott bőrtípus is számít. Vincze doktornő elmondta, hogy hatféle bőrtípus létezik, Európában ebből a 2-es és a 3-as a gyakori. A 2-es a világosabb, a 3-as a bézs, aki jobban is barnul. A 2-es típus napvédő nélkül 5-10 perc alatt leégne, ezt a számot kell felszoroznunk a napvédő krém dobozán látható SPF-számmal. Ez azt jelenti, hogy egy 15-ös faktorszámú krémmel 150 perc a maximum, tehát inkább 2 óra az, amit a napon tölthet. A 3-as bőrtípus napvédő nélkül 10-20 percet tölthet a napon, tehát esetében a 15-ös faktorszám 3 órányi biztonságos napozást jelent.

A megfelelő naptej kiválasztása nagyon fontos!
A megfelelő naptej kiválasztása nagyon fontos!

Védelem az UV-A és UV-B ellen

A naptejekkel kapcsolatban gyakran hallhatjuk a széles-spektrumú kifejezést, ami nem jelent mást, mint hogy az adott termék az UV-A és az UV-B sugarak ellen is védelmet nyújt. Miért fontos ez? Az UV-A sugarak a bőr idő előtti öregedését, ráncok megjelenését okozzák, az UV-B sugarak pedig a bőr leégését. A kettő együtt pedig különösen veszélyes, mivel fokozza a bőrben a daganatos elváltozások kialakulását. A csomagolást böngészve ügyeljünk rá, hogy a termék az ultraibolya sugarak mindkét típusa ellen védelmet nyújtson.

Az UV sugárzás szemészeti veszélyei

Mit jelent, hogy vízálló?

Ha egy terméken ez a szó van feltüntetve, akkor az arra utal, hogy vízben tartózkodva 40 percig garantálja azt az SPF értéket, ami a csomagoláson szerepel. Léteznek extra vízálló készítmények is, ezekkel 80 percig lehetünk a vízben leégés nélkül. Ugyanez érvényes nemcsak a vízben, hanem a szárazföldön is, ha erős verejtékezéssel járó tevékenység, valamilyen sport közben használjuk a terméket. Mindkét esetben gyakrabban kell ismételni a naptej használatát.

Spray, lotion, gél vagy krém?

Nagyrészt egyéni ízlés, illetve bőrtípus alapján dől el. A krém inkább a száraz bőrűeknek jobb választás, főleg az arcon. A hígabb lotion állag segítségével nagyobb felületen is könnyebben eloszlathatjuk a napvédőt, ezek könnyebb, kevésbé zsíros formulák. A szemek körül és az ajkakon napvédő sticket javasolt használni. A spray használata kényelmesnek tűnhet, de odafigyelést igényel, mert sokszor nehéz egyenletesen eloszlatni a testen. Fontos még, hogy arcra külön kapható napvédő krém, érdemes ezt is bőrtípus szerint választani, hogy elkerüljük például a fénylő, zsíros bőrt . Gyerekeknek csak a számukra készült, minél kevesebb színező- és illatanyagot tartalmazó, fizikai fényvédőt tartalmazó készítményt válasszunk.

Az is fontos, hogy hogyan használjuk!

Miután kiválasztottuk a tökéletes védelmet nyújtó terméket fontos, hogy tisztában legyünk a használatával is. A legjobb napvédő sem tudja kifejteni a hatását, ha túl későn kenjük fel. Ezért fontos, hogy legalább 20-30 perccel a szabadban tartózkodás előtt alkalmazzuk a teljes testen. A teljes testbe beletartozik a fülcimpa és kopaszodó férfiaknál a fejtető is. A napvédőt használjuk rendszeresen, 2-3 óránként, fürdés, vagy erős izzadás esetén gyakrabban ismételve. A szabadban mindig gondoskodjunk bőrünk védelméről, ne feledjük, hogy a vízben és az árnyékban is leéghetünk!

Védelem a naptejen túl

Napvédő termék használata mellett is ügyeljünk rá, hogy betartsuk a biztonságos napozásra vonatkozó szabályokat. 10 és 16 óra között ne tartózkodjunk a tűző napon! A nap elleni védelem hasznos kiegészítői a megfelelő ruházat. Válasszunk UV-szűrővel ellátott termékeket, ezek viselése különösen gyerekek számára ajánlott a strandon. Ezek hasznos kiegészítői a széles karimájú kalap és a napszemüveg.

Forrás: Dermatica

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +30 °C
Minimum: +17 °C

Napos, gomolyfelhős időre számíthatunk. A Dunántúlon képződik több gomoly, ott egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk. A déli, délkeleti szél az Észak-Dunántúlon és a középső országrészben időnkét megerősödik. A hőmérséklet délután 28 és 34, késő este 17 és 27 fok között alakul. Fronthatás nem terheli szervezetünket

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra