Rég elfeledett betegség tért vissza

Megfertőződött két gyermek a gyermekbénulásért felelős polio vírussal Délnyugat-Ukrajnában, s ezzel öt év után újra felütötte fejét a kór Európában. A betegség gyógyíthatatlan, de oltással megelőzhető. Magyarországon gyakorlatilag teljes a védelem.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közölte: Ukrajnában csak a gyermekek fele van beoltva a gyermekbénulás (poliomyelitis) ellen, és a vírus továbbterjedésének is nagy az esélye – adta hírül az MTI. Ez egy újabb visszalépés a betegség világszintű kiirtásáért tett eddigi erőfeszítésekben.

A WHO megjegyezte, a vírus továbbterjedésének esélye a szomszédos uniós országokba, így Lengyelországba, Szlovákiába, Romániába és Magyarországra igen alacsony.

A gyermekbénulást okozó polio vírus szennyezett élelem vagy víz révén a szájon keresztül juthat a szervezetbe. Öt évnél fiatalabb gyerekek esetében gyorsan terjedhet, különösen ott, ahol nem megfelelő a higiénia. A betegség megtámadja az idegrendszert és órákon belül bénulást okozhat. Minden kétszázadik fertőzés maradandó bénulást eredményez.

A járványos gyermekbénulás oltással megelőzhető

A poliomielitiszt, azaz a járványos gyermekbénulást okozó vírus egy új variánsát fedezte fel egy nemzetközi kutatócsoport. A mutáns vírusra nem hat a védőoltás, és több afrikai országban is fertőzött már. Olvassa el a részleteket! A betegség gyógyíthatatlan, de oltással megelőzhető a fertőződés. A WHO 1988-ban indította a gyermekbénulás kiirtását célzó programját, ennek eredményeképpen a fertőzöttek száma 1988 és 2012 között több mint 99 százalékkal csökkent - mintegy 350 ezerről 223-ra. A vírust utoljára 2010-ben észlelték Európában.

A járványos gyermekbénulás már az ókorban szedte áldozatait, a XIX. században egyre gyakrabban fordult elő, és a XX. század első felében jelentős járványokat okozott. Magyarországon az első jelentős gyermekbénulás-járvány 1931-ben fordult elő, de a járványügyi helyzet igazán súlyossá az 1950-es évek közepétől vált. 1954-ben, 1957-ben és 1959-ben egyaránt súlyos járványok alakultak ki. Ekkor kezdték meg a szervezett oltást, aminek következtében a betegség nálunk teljesen eltűnt, az utolsó eset 1969-ben fordult elő.

A betegség megelőzésére kétféle oltóanyag van. A csecsemők a Di-aPer-Te +Hib (szamárköhögés-tetanusz- diftéria + H. influenzae okozta agyhártyagyulladás) Infanrix IPV, Hib oltással együtt kapják az elölt vírust tartalmazó oltóanyagot (IPV). A későbbiekben ismételten, összesen még három alkalommal kapnak gyermekbénulás elleni oltást a gyermekek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra