Meglepő, mi okozhatja a gyakori puffadást

Évről évre egyre több olyan beteg fordul orvoshoz emésztőrendszeri tünetekkel, puffadással, diszkomforttal, akik panaszai mögött nem áll semmilyen szervi elváltozás. A probléma kontaminált vékonybél szindróma következménye lehet, amely során a vékonybélben túlszaporodnak a baktériumok.

„A vékonybél nem steril környezet. A benne lévő baktériumok száma egy bizonyos határértékig természetes, de ha a baktériumok száma nő és megváltozik a bélflóra összetétele, az panaszokat idézhet elő. Mindez pedig befolyásolja az elfogyasztott ételek lebontását és azok felszívódását is. A leggyakoribb tünetek a haspuffadás, gázképződés, hasmenés, székrekedés” – idézi az egyetem közleménye dr. Papp Veronikát, a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika adjunktusát. Vannak olyan tényezők, amelyek hajlamosítanak arra, hogy a vastagbélflóra baktériumai a vékonybélben elszaporodjanak, és kialakuljon ez a mással nem magyarázható, haspuffadással, hasmenéssel járó tünetegyüttes. Ezek közé tartozik:

  • egyes emésztőenzimek kiválasztásának csökkenése;
  • krónikus, más szervrendszert is érintő betegségek;
  • gyulladásos bélbetegségek (Crohn-betegség, fekélyes vastagbélgyulladás) és azok szövődményei;
  • korábbi műtét, amely megváltoztatta a gyomor-bélrendszer anatómiáját;
  • cukorbetegség;
  • ülő életmód;
  • elhízás;
  • egészségtelen táplálkozás;
  • gyomorsavcsökkentő gyógyszerek tartós alkalmazása;
  • korábban lezajlott COVID-19-betegség (poszt-COVID tünet).
puffadás, hasfájás, hasi diszkomfort
A kellemetlen hasi diszkomfort és puffadás hátterében kontaminált vékonybél szindróma is állhat. Fotó: Getty Images

A kontaminált vékonybél szindróma (Small Intestinal Bacterial Overgrowth, SIBO) diagnosztizálására a gasztroenterológusok hidrogén kilégzési tesztet alkalmaznak. Ennek kiindulópontjaként a beteg egy laktulóz nevű, nem felszívódó szénhidrátot tartalmazó folyadékot iszik meg. Az emberi sejtek önmagukban nem termelnek hidrogént, ám ha a normálisnál nagyobb számban vannak jelen baktériumok a vékonybélben, akkor azok lebontják az elfogyasztott laktulózt, aminek következtében hidrogén termelődik. A kilégzési teszt során ezt tudják mérni az orvosok. A mintegy 180 perces vizsgálat alatt 30 percenként kell a speciális eszközbe fújni. Általánosságban 90 perc alatt ér el az elfogyasztott laktulóz a vékonybélből a vastagbélbe. Ha másfél óra alatt a kilégzett levegő hidrogéntartalma a megengedett határérték (20 ppm) fölé kerül, akkor igazolható a kórkép.

A gasztroenterológus elmondása szerint egyre többen jelentkeznek ilyen panaszokkal a szakrendeléseken. Köztük sok az olyan páciens, akik már átestek számos más vizsgálaton (endoszkópos kivizsgáláson, ételallergia- és intoleranciavizsgálatokon), de nem igazolódott náluk semmilyen betegség. Vagyis lehetséges, hogy nem az elfogyasztott ételben kell keresni a hibát, hanem a bélflórában. A társadalombiztosítás által finanszírozott vizsgálatot minden esetben megelőzi egy gasztorenterológiai konzultáció, a szakrendelésre a háziorvostól kapott beutaló szükséges.

A betegség kezelése antibiotikumkúrával kezdődik, a normál baktériumflóra helyreállítása pedig egy ezt követő probiotikumkúrával segíthető. Ezzel párhuzamosan életmódváltással, szénhidrátcsökkentett diétával is hozzájárulhat a beteg a sikeres gyógyuláshoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra