Kell-e szenvednünk az időjárástól? (x)

A válasz sokakat meglephet: az esetek többségében már nem kellene! Akkor miért szenvedünk mégis? Egyáltalán: valóban okoz az időjárás kellemetlen tüneteket és ronthatja az életminőségünket, akár az egészségünket? A Meteo Klinika szakértői válaszolnak a kérdésekre.

Ma már kevesen, (és egyre kevesebben) vitatják, hogy az időjárás – és szélesebb értelemben a légkör-környezet – folyamatai jelentős hatást gyakorolnak a szervezetünkre. Ezek között számos hatás kedvezően befolyásolja például a kedélyállapotunkat, de többségében azok a hatások dominálnak, melyek terhelést jelentenek a szervezetünkre. Ezekre pedig szervezetünk gyakran kellemetlen, nem egyszer veszélyes reakciókkal válaszol. Megfájdul a fejünk, ingadozik a vérnyomásunk, de akár életveszélyes helyzetek is kialakulhatnak az arra érzékenyeknél.

A Meteo Klinika alapozta meg a humánmeteorológia® új tudományterületét, mely már 16 éve bejegyzett védjegye. Ezeknek a sokéves, igen költséges kutatásoknak köszönhetően ma már kedvező választ tudunk adni a kérdésre: valóban kell-e szenvednünk az időjárástól?


Többségünk, egészen pontosan 78 százalékunk megérzi az időjárás káros hatásait, még ha sokan – többségükben férfiak – ezt nem is szeretik bevallani. Nem feltétlenül fájdalmas tünetekről van szó; sokszor „csak” figyelmetlenebbek vagy ingerlékenyebbek vagyunk (ami azért a volán mögött, de akár gyalogosan is nem lebecsülendő veszélyforrás), esetleg a gyerekek szokatlan viselkedését nem tudjuk mire vélni. A több problémát mégis inkább az a 30 % viseli el, akik jól azonosíthatóan, visszatérően szenvednek bizonyos időjárási hatásoktól, és még inkább azok, akik esetleg nem is tudnak arról, hogy ezekben az időszakokban komoly veszélyben is lehet az egészségük, akár életveszélyben is. És mégis csak kevesen (bár egyre többen) tesznek ellene! Miért?

A problémát - mint általában a népbetegségek esetében – az ismeretek hiánya okozza. Hajlamosak vagyunk arra, hogy ezeket a tüneteket ne vegyük komolyan, de sokan sajnos fel sem ismerik, hogy a rendszeresen visszatérő problémáik vagy állapotuk időszakok súlyosbodása az időjárási folyamatokkal van összefüggésben. Pedig a helyzet éppen fordított: kevés olyan panasz vagy betegség van, melyre az időjárásnak ne lenne több-kevesebb befolyása. Másrészt, sokan felismerik ugyan, hogy valóban komoly egészségrontó számukra az időjárás, de nem tudják, hogy ezen ma már lehet segíteni. A Meteo Klinikán EU-s és állami támogatású kutatási programok eredményeképpen dolgozták ki azokat a
diagnosztikai és terápiás módszereket , amelyekkel kivizsgálható az egyéni időjárás érzékenység, és személyre szóló terápiákkal megelőzhető vagy enyhíthető a káros hatások kialakulása. Az elért eredmények a Magyar Innovációs Nagydíj Pályázat kiemelt elismerését is kiérdemelték.

Az is gond, hogy sokakban nem tudatosul, hogy az időjárás-érzékenység emberenként változó, mindannyiunk szervezete másként reagál a légköri hatásokra. Az „általános” szabályok sokszor nagyon félrevezetőek, és az általános, „mindenre jó” csodaszerek nem léteznek. A kérdés sokkal összetettebb annál, hogy „a hidegfrontra vagyok érzékeny”. A szervezetünk nem ilyen egyszerű kapcsolatban áll a légköri folyamatokkal, a tényleges összefüggés (az úgynevezett Meteo-Profil) csak alapos vizsgálatokkal állapítható meg, és hatékony megoldásokat is csak ez alapján várhatunk.

A Meteo Klinikán előzetes bejelentkezés alapján végzik a meteogyógyászai vizsgálatokat és tanácsadást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra