Jelek, hogy rosszul szedjük a pajzsmirigygyógyszert

A pajzsmirigybetegségben szenvedők többsége állandó gyógyszeres terápiára szorul, a szükséges dózis azonban idővel változhat.

Előfordulhat, hogy túlműködésbe megy át a pajzsmirigy-alulműködés , vagy éppen fordítva, ezért rendszeres kontrollvizsgálat indokolt, és időnként változtatni is kell a felírt gyógyszer dózisán. Erről Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája beszélt.

A pajzsmirigy leggyakoribb betegségei A hajhullás, a fáradékonyság és az alvászavar is utalhat a pajzsmirigy valamilyen megbetegedésére. Endokrinológus beszélt a leggyakoribb pajzsmirigyproblémákról és tüneteikről - kattintson !

Szinte nincs olyan szerv, amelynek funkcióját ne befolyásolnák a pajzsmirigyhormonok : szerepet játszanak a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben és az agyi működésben. A létfontosságú pajzsmirigy-működést az agyalapi mirigy szabályozza, amely a hipotalamusz irányítása alatt áll. Előfordulhatnak pajzsmirigy-zavarok, egyebek mellett alulműködés és túlműködés - utóbbi életveszélyes állapotot, akár halált is eredményezhet.

A pajzsmirigy-túlműködés tünetei szerteágazóak és hamarabb mutatkoznak, mint alulműködésnél. Túlműködés esetén előfordulhat szapora szívverés , álmatlanság, hasmenés, jelentős étkezés melletti fogyás, nehezebb légzés, csökkent melegtűrés, fokozott izzadás, meleg és nedves bőr, illetve nőknél menstruációs zavarok. Alulműködésnél is megfigyelhető fáradtság, menstruációs zavar, illetve olyan tünetek alakulhatnak ki, mint hízás, hidegintolerancia vagy depresszió.

A pajzsmirigygyógyszerek dózisát időnként felül kell vizsgálni
A pajzsmirigygyógyszerek dózisát időnként felül kell vizsgálni

Változhat a gyógyszerek dózisa

A pajzsmirigy-betegségben szenvedők többsége gyógyszeres terápiára szorul: ennek hatását, a dózis adagját rendszeresen ellenőrizni kell. Dr. Békési Gábor PhD szerint éppen ezért félévente szükséges elmennie a páciensnek a szakorvosához. Előfordulhat, hogy túlműködésből pajzsmirigy-alulműködésbe és fordítva, alulműködésből túlműködésbe megy át a betegség. Ennek hátterében az alkalmazott készítmény dózisa áll - szerencsére viszont általában csak átmeneti változásról van szó.

Mit okozhat a melegebb idő?

Ilyenkor felerősödhetnek a tünetek, főként a túlműködésben szenvedőknél, hiszen náluk gyakran jelentkezik fokozott verejtékezés, álmatlanság, így nehezen vészelik át a meleget. Ebben az esetben gyakrabban kell felkeresni orvosát, hogy beállítsák a szedett készítmény adagját. A pajzsmirigybetegség kezelésénél az egyik legfontosabb teendő az életmódbeli és a dietetikai tanácsadás a szükséges gyógyszeres kezelés mellett - mondta el a pajzsmirigy-specialista.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra