Hogyan kezeljük a gyomorfájást? - 2. rész

Az első részben már írtunk arról, hogy mi állhat a gyomorfájás hátterében. Ebben a cikkünkben a gyomorfájás kezelési lehetőségeit mutatjuk be.

Az erős és hirtelen gyomorgörcsök, a puffadás , a hányás (akár epehányás is), és a székrekedés bélelzáródásra is utalhatnak, ami a belek táplálékot és salakanyagokat továbbító funkciójának megszűnését jelenti. Ha a has nehéz és feszült, a légzés nehézzé válik, a pulzusszám pedig csökken, hashártyagyulladásról lehet szó, amit azonnal látnia kell orvosnak.

Az orvos kérdezni fogja a kórtörténetet, hogy tudja, esetleg fordult-e már elő hasonló, és annak mi volt az oka. Ugyanígy tudni akarja majd a beteg szokásait, hogy dohányzik-e (van-e nikotinfüggősége), fogyaszt-e alkoholt, gyógyszereket, sportos vagy mozgásszegény életet él-e, esetleg lehet-e stressz a megbetegedés hátterében.

Gyomorfájás, gyomorfájdalom, székrekedés, hányás, puffadás, hasnyálmirigy
Mi állhat a gyomorfájás mögött?

A vizsgálat hasi tapintással indul, majd sztetoszkópos és ultrahangos vizsgálattal folytatódik.

Gyógyteák gyomorfájásra A gyomorégés, a gyomorfájás, a reflux, a túlzott savtermelés, a görcsölés, vagy a máj- és epebántalmak, akár mind annak jelei lehetnek, hogy emésztésünkkel valami nincs rendben. A gyógynövények alkalmazása szelíd gyógymód lehet a probléma kezelésében. Kattintson! Ha az orvos ezek az egyszerű módszerek után sem tud pontos diagnózist felállítani, akkor vérvizsgálatot kérhet, majd jöhet a gyomortükrözés (gasztroszkópia) esetleg vastagbéltükrözés (kolonoszkópia).

Terhesség esetén ugyan gyakori a hasi fájdalom (méhösszehúzódások, a baba mozgása), ám viszonylag ritka a gyomorfájdalom. Ha mégis jelentkezik, esetleg vissza is tér, forduljunk orvoshoz az anya és a gyermek egészsége érdekében.

Mit tehetünk otthon a gyomorfájás ellen?

Ha egy szimpla hasfájásról van szó , és korábban nem volt semmilyen gyomor- és bélrendszeri megbetegedésünk, akkor számos otthoni trükk és kezelési lehetőség létezik. Először is a pszichés életkörülmények javítása nagyban befolyásolhatja a fájdalom ritkábbá válását, vagy megszűnését. Egyszóval kerüljük a stresszt , mert fekélyt okozhat.

Nyugalomra azonban nemcsak a munkahelyen van szükség, hanem a magánéletben is. Pár nap pihenést mindenképpen iktassunk be, de próbáljuk meg a testmozgást is az életünk részévé tenni. Itt nem csak a sportra gondolunk, hanem például a nagy sétákra, túrákra is, melyek jótékony hatása azonnal érezhető. Ha azonban komolyabb a környezetünk okozta teher, érdemes pszichoterápiával próbálkozni.

De hogy ne csak általánosságban beszéljünk arról, mit lehet otthon tenni a gyomorfájdalom ellen, íme, a leghatékonyabb házi gyógymódok:

  • Gyógyteák: a koriander, a kamilla, a bazsalikom, a kömény, az édeskömény, a gyömbér, az ánizs és a citromfű megnyugtatja a gyomrot és az emésztőrendszert. Akár ezek keverékét is fogyaszthatjuk.
  • Meleg: tegyünk forrós vizes palackot a has felső részére, ez gyorsan enyhíti a fájdalmat.
  • Rendszeres étkezés: mindig meghatározott időpontokban reggelizünk, ebédeljünk és vacsorázzunk, ne túl sokat, és ne nassoljunk a főétkezések közötti időszakban.
  • Kerüljük az édességet: vagy legalább fogjuk vissza, és törekedjünk a cukormentes élelmiszerek fogyasztására.
  • Szénsavmentes víz: ébredés után igyunk egy pohár langyos, szénsavmentes vizet, esetleg oldjunk fel benne egy csipetnyi szódabikarbonátot.
  • Az emésztés elősegítése: egy nehéz étkezés után igyunk articsókalevet, káposztalevet, vagy valami keserűt, ezek elősegítik az emésztést.
  • Homoktövis: háromszor egy nap vegyen be egy fél teáskanál homoktövis-olajat, ez segít a gyomorgörcs oldásában. Gyógyszertárban kapható.
  • Ecet: keverjünk ecetet egy tál forró vízbe, és áztassunk bele egy törülközőt. Csavarjuk ki a textilt, tegyünk a hasunkra, és feküdjünk így negyed órát.
  • Burgonya: gyümölcscentrifugával préseljük ki 2-3 burgonya levét, vagy együnk friss krumplipürét, főtt krumplit.

A gyomorfájdalom esetén, főleg, ha rendszeresen visszatér, érdemes elkezdenünk diétázni . Kerüljük a zsíros, nehéz ételeket, akárcsak a bő étkezéseket, ritkítsuk a nehezebben emészthető hús és az állati eredetű élelmiszerek fogyasztását. Együnk könnyen emészthető gyümölcsöket és zöldségeket, és rendszeresítsük azok fogyasztását. A késői vacsorát pedig felejtsük el.

Hogy elkerüljük a gyomorsav-túltengést ( acidózis ), kerüljük a savban gazdag ételeket, kevés szénhidrátot és sok rostot fogyasszunk. Jó hatásúak a könnyű levesek, a saláták és a természetes joghurtok. Ügyeljünk a változatos étrendre, az nagyon jót tesz a bélrendszernek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra