Három elváltozás jelzi a krónikus fáradtságot

Három elváltozást találtak a Stanford Egyetem kutatói az úgynevezett krónikus fáradtság szindrómában szenvedők agyában. Ez áttörést jelent: az érintetteket nem kezelhetik tévesen hipochonderként.

"A krónikus fáradtság szindróma (angolul rövidítve CFS) definíciója szerint extrém fáradtság, amely pihenésre, ágynyugalomra nem enyhül, fizikai és mentális aktivitás hatására viszont súlyosbodik" - írta korábban a HáziPatika.com szakértője, Dr. Boros Szilvia.

A rejtélyes kór tanulmányozásakor most nagy lépést tettek előre amerikai agykutatók, amiről a német Spiegel Online számolt be. A krónikus fáradtság szindróma által érintettek akár hónapokon át is kimerültek lehetnek, az alvás sem pihenteti őket. Eddig azonban megbízható diagnózist nehezen állítottak fel a specialisták. Agykutatók újabb megfigyelései ugyanakkor most áttörést hozhatnak. Így olyan emberek, akik eddig esetleg hiába kerestek megoldást, végre enyhet találhatnak, mert legalább könnyebben azonosítani lehet a problémájukat.

Sok betegség a fáradékonyságot melléktünetként idézi elő. Ilyen például a szívelégtelenség, a multiplex sclerosis vagy a krónikus veseelégtelenség. Tudjon meg többet, kattintson ! A CFS-ben szenvedőket ugyanis most már fiziológiai elváltozások alapján is diagnosztizálhatják. A Stanford University School of Medicine kutatócsoportja minderről a című szaklapban tett közzé tanulmányt. A Michael Zeineh irányította kutatók 15 beteg és 14 egészséges embert vizsgáltak meg, többek között magspin-tomográffal.

A CFS-szindrómában szenvedők agya három specifikus elváltozást mutat. Egyrészt kevesebb a fehérállományuk, mint az egészséges embereké. A fehérállomány elsősorban mielinhüvelyes idegrostokból áll (ezért is fehér a színe), amely a különböző agyi régiókat köti össze. A kisebb fehérállomány nem lepte meg a kutatókat, Zeineh szerint ugyanis már korábban feltételezték, hogy a kimerültségi szindróma valamiféle krónikus gyulladásos reakcióval függ össze, amely kihat a fehérállományra is.

A második eltérés már jobban meglepte a kutatókat. Az úgynevezett "diffúzió súlyozott magspin-tomográfia" révén (ez a vízmolekulák mozgásának kimutatására alkalmas módszer) a jobb agyféltekében specifikus elváltozásokat találtak. Egy idegköteg, a Fasciculus arcuatus, azaz az "ívelt rostköteg" - amely a homloklebenyt és a halántéklebenyt köti össze -, feltűnő jellegzetességeket mutatott, legalábbis a jobbkezeseknél. Ráadásul az elváltozás mértéke és a betegség súlyossága összefüggött egymással. (Ám, hogy ez pontosan milyen okokra vezethető vissza, egyelőre nem tisztázott.)

Megfejtették, mi okozza a krónikus fáradtságot

A harmadik feltűnő eltérés az egészséges emberekhez képest az volt, hogy a Fasciculus arcuatus környékén két ponton a szürkeállomány a betegeknél sűrűbbnek bizonyult.

A CFS-ben szenvedők diagnózisának megállapításához az kellett, hogy a páciens legalább hat hónapon keresztül kóros tüneteket mutasson. Azaz nem pihenteti az alvás, mind testi, mind szellemi fáradtságot tapasztalt nála az orvosa , s ezért a beteg teljesítménye is csökken. Mindehhez ízületi és fejfájás is társulhat, s a nyirokcsomók is megduzzadhatnak a kéz és a nyak tájékán.

"Mindez frusztráló a pácienseknek, mert fáradtnak érzik magukat, nem tudnak tisztán gondolkodni, és a tudomány sem tudta eddig eldönteni, hogy pontosan mi is játszódik le ilyenkor" - magyarázta Zeineh.

A mostani tanulmánynak nagy a jelentősége, mert ezek után ritkábban fordulhat elő, hogy a krónikus kimerültségben szenvedőket a tünetek megjelenésekor hipochonderként kezeljék, hiszen időben felismerhetők az elváltozások.

Jóllehet a tanulmány mindössze 15 betegre vonatkozik, az eljárás sokat ígér - mondta Zeineh. Az alkalmazott technika révén a CFS 80 százalékos sikerrel felismerhetővé vált. A kutatók hangsúlyozzák azonban: ez a tanulmány még csak a kezdet: a Stanford munkatársai folytatni kívánják a munkát és egy még nagyobb, még kiterjedtebb vizsgálatot szeretnének a közeljövőben elvégezni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra